25 maja, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

„Bezpieczne prace polowe” wspólne działania służb

Okres letni to czas intensywnych prac polowych w rolnictwie a tym samym również odnotowywany jest zwiększony ruch maszyn rolniczych na drogach. Prace polowe i gospodarcze obarczone są dużym ryzykiem wypadków. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego jest sposobem na ich uniknięcie.

W miniony piątek policjanci zajmujący się profilaktyką oraz ruchem drogowym z KPP w Kościanie przy współpracy z inspektorami z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu oddział Leszno przeprowadzili spotkania profilaktyczne z pracownikami RSP Nowy Dębiec oraz RKS Piechanin. Spotkania odbyły się w ramach działań w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa Wielkopolan z obszarów wiejskich podczas wykonywania prac polowych. Miały one na celu uświadomienie pracowników o zagrożeniach występujących podczas prac polowych, aby przebiegały one zawsze w sposób bezpieczny.

Inspektorzy Inspekcji Pracy przeprowadzili rozmowy instruktażowe z rolnikami w oparciu o odnotowywane na bieżąco zdarzenia. Przypomnieli również podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych i gospodarczych. Zwracali również uwagę na właściwe zabezpieczenie ciągników oraz maszyn rolniczych przed dziećmi.

Policjanci przypomnieli o przepisach ruchu drogowego kładąc duży nacisk na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn wykorzystywanych w rolnictwie a także odpowiednie zabezpieczenie przewożonego ładunku. Przypomnieli także jakie konsekwencje prawne niesie za sobą kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze przekazali oraz omówili spostrzeżenia z dokonanych kontroli na drodze w ramach działań „Bezpieczne prace polowe”, które odbyły się we wtorek, 19 lipca 2022r.

Źródło KPP Kościan