23 kwietnia, 2024
AktualnościKontaktKulturaNa sygnalePomoc

Sukces polskich strażaków na Międzynarodowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych CTIF

W dniach 17-24 lipca 2022 r. w Celje (Słowenia) odbyły się 17. Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze pod egidą Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów (CTIF). Są to jedne z największych na świecie zawodów w sporcie pożarniczym, gdyż w tej strażackiej olimpiadzie uczestniczyło ponad 2600 strażaków-sportowców z 20 krajów.

Polskie pożarnictwo reprezentowało łącznie 17 drużyn – 11 zespołów Ochotniczej Straży Pożarnej, 3 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i 3 zespoły Państwowej Straży Pożarnej: reprezentacja Polski w sporcie pożarniczym oraz KP PSP Kościan i KM PSP Siedlce w Tradycyjnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych CTIF.

W środowe przedpołudnie (20.07. br.) odbyło się Zgromadzenie Delegatów CTIF, gdyż oprócz zmagań zawodników, podczas Olimpiady mają miejsce wydarzenia z innych obszarów działalności CTIF. Najważniejszymi punktami spotkania było podsumowanie prac CTIF w ostatnich 12 miesiącach oraz przyjęcie do organizacji nowego członka: Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyła również delegacja z Państwowej Straży Pożarnej pod przewodnictwem nadbryg. Grzegorza Alinowskiego – Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Tego wieczoru nastąpiło oficjalne otwarcie Olimpiady Pożarniczej, w której uczestniczyli m. in.: Borut Pahor – Prezydent Słowenii, Milan Dubravac – prezydent CTIF, Janko Cerkvenik – komendant słoweńskiej straży pożarnej oraz bohaterowie tego strażackiego spotkania – zawodnicy wszystkich startujących drużyn. Również tego dnia, po wcześniejszych treningach, weryfikacji sprzętu i obiektów sportowych do współzawodnictwa przystąpili zawodnicy.

Niewątpliwy ogromny sukces osiągnęli nasi strażacy rywalizujący w sporcie pożarniczym. W klasyfikacji generalnej polscy strażacy zajęli 2 miejsce, stając na podium w każdej z 4 rozgrywanych konkurencji:

  • drabina hakowa – 2 miejsce,
  • pożarniczy tor przeszkód 100 m – 2 miejsce,
  • sztafeta pożarnicza 4×100 m – 3 miejsce
  • pożarnicze ćwiczenie bojowe – 2 miejsce.

Rywalizację profesjonalnych strażaków wygrali Czesi, a na najniższym stopniu podium stanęli kolejni nasi południowi sąsiedzi – Słowacy.

Skład reprezentacji Polski:

  1. st. kpt. Bartłomiej Siepietowski  – KM PSP w Krakowie,
  2. kpt. Mateusz Jurkiewicz               – KM PSP w Tarnowie,
  3. kpt. Wojciech Kunys                     – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej,
  4. kpt. Rafał Sieliwoniuk                   – KM PSP w Białymstoku,
  5. mł. kpt. Grzegorz Arczyński        –  KP PSP w Chełmnie,
  6. mł. kpt. Piotr Sadowski                –  KM PSP w Zielonej Górze,
  7. asp. Jarosław Stefaniak                –  KP PSP w Węgrowie,
  8. asp. Dawid Kowalik                      –  KP PSP w Skarżysku-Kamiennej,
  9. asp. Łukasz Orczyk                       – KP PSP w Pruszkowie,
  10. mł. asp. Michał Erdmański          – KM PSP w Bydgoszczy,
  11. bryg. Mirosław Cyrson                 – KW PSP w Gdańsku – trener,
  12. mł. kpt. Radosław Kończalski      – KW PSP w Toruniu – masażysta.

Naszym reprezentantom należą się ogromne brawa za osiągnięte rezultaty, tym bardziej, że są to pierwsze medale na tej imprezie od 2005 roku, gdzie w chorwackim Varazdinie stanęli na najwyższym stopniu podium w konkurencji ćwiczenia bojowego.

Kolejne sukcesy osiągnęliśmy w zawodach tradycyjnych CTIF. Swoje zmagania w grupie A (bez naliczania punktów za wiek) na 2 miejscu zakończyła drużyna reprezentująca KP PSP w Kościanie. Do podium niewiele zabrakło kolejnym przedstawicielom naszej formacji, drużynie KM PSP Siedlce, którzy zajęli 4 miejsce w grupie B (z naliczaniem punktów za wiek). Na osłodę pozostaje im zwycięstwo w sztafecie pożarniczej, gdzie nie dali żadnych szans swoim rywalom.

Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej także godnie reprezentowali polskie pożarnictwo, stając dwukrotnie na podium. 2 miejsce zajęła Kobieca Drużyna Pożarnicza z Lądka (grupa B), a brązowe medale zawisły na szyjach Pań z KDP w Głuchowie (grupa A).

Podczas zawodów obecni byli również strażacy, którzy pełnili funkcje trenerów, sędziów, tłumaczy, masażystów i kierowców, gdyż na miejsce zawodów polska delegacja podróżowała autokarami, które zapewniły: KW PSP Wrocław, KW PSP Rzeszów, KW PSP Lublin, KW PSP Łódź, KW PSP Toruń i CS PSP Częstochowa.

To strażackie sportowe święto zakończyło się oficjalną ceremonią zamknięcia, która odbyła się na stadionie Z’dežele. Urokliwe 37-tysięczne miasteczko na tydzień stało się stolicą pożarnictwa. Oprócz zawodników pojawiło się w Celje wielu pasjonatów sportu pożarniczego, aby kibicować swoim ekipom. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, aby wypełnić program Olimpiady tak, aby każdy wyjeżdżał ze Słowenii pełen pięknych wspomnień. Niewątpliwym czynnikiem, na który nikt nie miał wpływu była pogoda, gdyż temperatura przekraczała znacznie 35ºC, co dodatkowo utrudniało zawodnikom wykonanie wszystkich regulaminowych zadań.

Uzyskane wyniki pokazują, że polscy strażacy potrafią osiągać sukcesy i walczyć godnie o najwyższe laury z reprezentantami innych krajów, a medale i rekordy są nagrodą za czas poświęcony na treningi i przygotowania.

Źródło: PSP Kościan