Weekend na drogach powiatu

W pierwszy weekend, kalendarzowej wiosny, pogoda dopisała pięknym słońcem i wysoką temperaturą. Dla kościańskich policjantów był to jednak bardzo pracowity weekend. Nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców, którzy postanowili prowadzić ,,na podwójnym gazie”, czy pędzić w terenie zabudowanym. Doszło również do 4 zdarzeń drogowych, w których na szczęście nikt nie został ranny. Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie przepisów drogowych!

W sobotę, przed godziną 11:00, w Czempiniu na ul. Polnej, policjanci zatrzymali do kontroli, 40-letniego mieszkańca gm. Czempiń, który kierował motorowerem marki Zipp. Ich uwagę przykuł styl jazdy motorowerzysty, który jechał ,,wężykiem”. Badanie trzeźwości wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Teraz za swój czyn mężczyzna odpowie przed Sądem. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest zagrożone kara pozbawienia wolności do lat 2.

W niedzielę policjanci kościańskiej drogówki zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę. Tym razem w miejscowości Turew, około godziny 07:30, 50-letni mieszkaniec gm. Kościan, kierował rowerem, w stanie nietrzeźwości ponad 1,5 promila w wydychanym powietrzu. Mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 2 500 zł

W weekend kierowcy postanowili również ,,docisnąć pedał gazu”, przekraczając znacznie dopuszczalną prędkość, za co zostali ukarani mandatami karnymi. Sprawcami wykroczeń najczęściej byli młodzi kierowcy, oto przykłady:

26 marca w miejscowości Jerka na ul. Śremskiej, kierujący pojazdem Audi, 32-letni mieszkaniec Wrocławia, przekroczył w terenie zabudowanym dozwolona prędkość jadąc 91 km/h. Skończyło się na mandacie karnym w wysokości 1 000 zł oraz 8 punktach karnych.

27 marca w miejscowości Śmigiel na ul. Leszczyńskiej, kierujący oplem, 21- letni mieszkaniec gm. Śmigiel, przekroczył dozwoloną prędkość jadąc 94 km/h w terenie zabudowanym. W tym przypadku również skończyło się na mandacie karnym w wysokości 1000 zł oraz 8 punktach karnych.

Niestety nie obyło się również bez zdarzeń drogowych, których na terenie naszego powiatu odnotowano cztery:

27 marca, ok. godz. 15:10 w Czaczu na ul. Wielichowskiej kierujący pojazdem VW Polo, 41-letni mieszkaniec gm. Wolsztyn, nie upewnił się co do możliwości skrętu i doprowadził do kolizji z pojazdem Ford Mondeo, którym kierował 42-letni mieszkaniec Leszna. Kierujący pojazdami byli trzeźwi i nie odnieśli obrażeń. Sprawcę kolizji ukarano mandatem karnym w wysokości 1050 zł

ok. godz. 16:30 w Bonikowie na ul. Parkowej, kierująca pojazdem Mitsubishi, 22-letnia mieszkanka gm. Czempiń, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu doprowadzając do kolizji z pojazdem Renault Megane, którym kierował 59-letni mieszkaniec gm. Kościan. Sprawczynię ukarano mandatem karnym w wysokości 1500 zł.

26 marca, ok. godz. 17:45 w Śmiglu na ul. Kościuszki, na terenie prywatnej posesji, kierujący pojazdem Mitsubishi Lancer, 34-letni obywatel Ukrainy, uderzył w zaparkowany prawidłowo pojazd VW Passat. Sporządzono dokumentację.

ok. godz. 20:10 w Kawczynie, kierująca pojazdem Peugeot 206, 43-letnia mieszkanka gm. Kościan, uderzyła w przebiegającą przez jezdnie zwierzynę leśną. Sporządzono dokumentację.

Źródło: KPP w Kościanie

Sprawdź także

Finał VIII edycji powiatowego konkursu „Bezpieczny Przedszkolak”

We wtorek, 30 maja 2023r., w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starych Oborzyskach odbył się …