24 lipca, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

Trening pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem Sierzanta Pyrka.

W marcowy poranek na terenie Szkoły Podstawowej w Kiełczewie uczniowie I klasy odbyli ciekawe spotkanie z kościańskimi ratownikami medycznymi oraz policjantami, na czele z Sierżantem Pyrkiem.

Te niecodzienne zajęcia rozpoczęły się od wymienienia okoliczności, które mogą doprowadzić do nieszczęśliwych zdarzeń. Pierwszacy nie mieli problemu z wymienieniem skutków niedbalstwa, gdzie jako przykład wskazali, choćby niezawiązane sznurówki obuwia. Kolejną taką okolicznością okazało się roztargnienie. Słusznie opowiedzieli, że jego przykładem może być zamyślenie się podczas wchodzenia na przejście dla pieszych, a przy tym niezachowanie ostrożności. Wymienili także popisywanie się „umiejętnościami”, np. w celu zrobienia na kimś wrażenia,  które często kończą się nieszczęśliwym wypadkiem. Kolejną okolicznością okazało się być lenistwo, kiedy nie chce nam się wybrać bezpiecznego rozwiązania sytuacji i wybieramy „pójście na skróty” np. przechodzimy przez jezdnię w miejscu nieprzeznaczonym do tego. Dłuższą chwilę Sierżant Pyrek skupił na sytuacjach kiedy łamiemy zasady i reguły. Dzieci trafnie rozpoznały, że zasady i reguły są wymyślone po to, aby było wiadome jak zachować się w różnych sytuacjach, a stosowanie się do takich zasad niemal gwarantuje bezpieczeństwo. Wymienili przykład zasad ruchu drogowego, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo na drogach.

Po omówieniu przyczyn, które mogą prowadzić do różnych nieszczęśliwych sytuacji, ratownicy medyczni rozpoczęli pokaz z pracy z fantomami. Fantom to model przedstawiający sylwetkę człowieka, a te przywiezione przez ratowników przygotowane były do nauki i treningu pierwszej pomocy przedmedycznej. Pod okiem Sierżanta Pyrka ratownicy oraz policjanci opowiedzieli o czynnościach ratowniczych nazywanych: resuscytacją krążeniowo-oddechową, zwanych także masażem serca. Następnie nastąpił pokaz czynności ratowniczych, po którym każdy uczeń spróbował swoich sił przy fantomie dorosłego człowieka oraz niemowlęcia. Trening odbył sie z wielkim zaangazowaniem malych ratownikow.

Te ciekawe zajecia zostaly zakonczone pamiatkowym zdjeciem oraz podziekowaniami za przygotowane atrakcje.