25 maja, 2024
AktualnościNa sygnale

Oszuści mają nową metodę. Jaką?

Po raz kolejny policjanci apelują do osób starszych o nieprzekazywanie pieniędzy osobom, które podają się za funkcjonariuszy lub pracowników innych służb. Wielkopolscy policjanci w przeciągu kilku dni otrzymali kilka zgłoszeń o oszustwach i usiłowaniach wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Nie dajmy się oszukać. Ostrzegamy, aby w kontaktach z obcymi, również przez telefon, być bardzo ostrożni.

Przestępcy, aby osiągnąć cel, nieustannie modyfikują znane już metody oszustw i wymyślają wciąż nowe. Coraz częściej podają się za policjantów z Centralnego Biura Śledczego lub komend Policji prowadzących działania operacyjne, zmierzające do zatrzymania grupy przestępczej, zajmującej się okradaniem kont i lokat bankowych. Najczęściej na swoje ofiary wybierają osoby starsze lub samotne. Przekonują o konieczności przekazania pieniędzy, obiecując, że za chwilę w nienaruszonym stanie zostaną zwrócone. Coraz częściej oszusci podają się za elektryka, hydraulika czy pracownika instytucji komunalnych.

W ostatnim czasie poznańscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia od mieszkańców Poznania o tym, że zostali oni oszukani. Pierwszą informację policjanci dostali z rejonu poznańskich Jeżyc. Okazało się, że w godzinach popołudniowych do drzwi mieszkania samotnie zamieszkującej starszej kobiety, zapukał mężczyzna podający się za „hydraulika”. W rozmowie, poinformował seniorkę, że celem jego wizyty jest sprawdzenie drożności rur, a kiedy został wpuszczony do mieszkania nakazał kobiecie nalewać wodę w łazience. Po zakończonej wizycie, 82-latka zorientowała się, że z mieszkania zostały jej skradzione pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych, portfel z kartami płatniczymi, dokumenty oraz biżuteria. Natychmiast poinformowała o tym Policję. 

Jeśli zgłosi się do nas osoba – osobiście i telefonicznie – która będzie chciała abyśmy przekazali jej gotówkę, bądź inne drogocenne przedmioty, możemy przypuszczać, że jest to próba oszustwa. Żadna służba, która zajmuje się ściganiem przestępczości, nie może od nas żądać przekazania wartościowych rzeczy. Policja nie przyjmuje w depozyt ochronny żadnych pieniędzy i biżuterii. Zawsze zachowajmy ostrożność, gdy nieznana nam osoba chce wejsc pod jakimś pretekstem do naszego mieszkania, czy domu. Może to być oszust, który podajac sie za pracownika danej instytucji chce nas okraść.

Zawsze sprawdzajmy wiarygodność tych osób kontaktujących się w sprawie przekazania gotówki, dzwońmy do rodziny i weryfikujmy potrzeby krewnych. Pamiętajmy, że inkasenci instytucji nie pobierają opłat przychodząc do domu. Zawsze sprawdzajmy identyfikatory osób, które odwiedzają nas i podają się za pracownika danej instytucji.

Apelujemy:

  • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych!
  • Nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
  • Nie ufaj nieznanym rozmówcom!
  • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
  • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
  • Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
  • Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani policjantów biorących w nich udział!

Apelujemy do dzieci, żeby porozmawiały z seniorami w swoich rodzinach o zagrożeniu. W przypadku tych przestępstw, sprawcy wykorzystują dobre serce osób starszych i chęć niesienia pomocy innym. W ten spoób tracą oszczędności życia.

KWP Poznań/MM/PP