25 maja, 2024
Aktualności

Otwarcie ścieżki rowerowej

Mieszkańcy Powiatu Kościańskiego wzbogacili się o kolejny odcinek ścieżki rowerowej. Nowa ścieżka powstała wzdłuż drogi wojewódzkiej na odcinku od Racotu do Choryni. Głównym inwestorem był samorząd Województwa Wielkopolskiego. Tym samym łączy się ona z wybudowaną wcześniej przez samorządy ścieżką Kościan – Racot – Nowy Dębiec.

We wtorek 17 sierpnia 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki, w którym wziął udział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański, Andrzej Przybyła, Wójt Gminy Kościan, samorządowcy z  województwa i powiatu, mieszkańcy Gminy Kościan oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

– Stawiamy na ścieżki rowerowe, chcemy budować ich jak najwięcej, choć w związku z tym często stajemy przed trudnym wyborem – ścieżka czy modernizacja drogi? Tu w gminie Kościan jednak widać, że mała rzecz może być bardzo potrzebna i cieszyć – mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Liczymy, że nowa unijna perspektywa stworzy większe możliwości budowania ścieżek. Zawsze jednak będę podkreślał, że na początek najważniejsza jest dobra współpraca z lokalnymi samorządami, które najlepiej znają miejscowe potrzeby i wykazują inicjatywę. Tak było i w tym przypadku. Poza staraniami o ścieżkę, istotne jest też to, że gmina Kościan dołożyła się do jej budowy.

Budowę ścieżki podzielono na dwa etapy. Łącznie wybudowano prawie 2 km bezpiecznej dla rowerzystów trasy. Koszt inwestycji to ponad 1,9 mln. Złotych. Pierwszy odcinek z Racotu do Katarzynina kosztował 1,2 mln. złotych, z czego ponad 670 tys. złotych pochodziło z budżetu gminy Kościan. Koszt odcinka z Katarzynina do Choryni wyniósł 682 tys. zł.

W ramach otwarcia ścieżki goście przejechali rowerami nowy odcinek rowerowej trasy.

Źródło: Powiat Kościański