25 maja, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

Śmigiel „Świeci Przykładem”

Od 1 października 2023 r. prowadzimy akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”, która potrwa do końca roku. W trakcie jesieni i zimy warunki panujące na drogach ulegają pogorszeniu i znacząco przekładają się na stan bezpieczeństwa, zwłaszcza pieszych i rowerzystów. W działania przyłączyła się również Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Śmiglu oraz Urząd Miejski Śmigla.

W miniony wtorek policjanci z Posterunku Policji w Śmiglu oraz Wydziału Ruchu Drogowego wspólnie z Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Śmiglu oraz Zastępcą Burmistrza Śmigla Marcinem Jurgą wzięli udział w działaniach ukierunkowanych na niechronionych uczestników ruchu drogowego, które miały zachęcić jak największą liczbę pieszych do korzystania z elementów odblaskowych. Policjanci przekonywali do noszenia ich również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Funkcjonariusze przekazywali napotkanym osobom kamizelki odblaskowe z logiem gminy Śmigiel.

Szybciej zapadający zmrok, mgła, opady deszczu, słabe oświetlenie dróg oraz ubrania w ciemnych kolorach sprawiają, że piesi są słabo widoczni dla kierowcy samochodu. Elementy odblaskowe kilkukrotnie zwiększają tę widoczność.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Dbajmy przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, ale pamiętajmy też, że na drodze nie jesteśmy sami. Korzystając z drogi, niezależnie od tego, czy kierujemy pojazdem, czy też jesteśmy pieszymi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, podjętych decyzji, koncentracji, zależy bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a co za tym idzie zdrowie i życie człowieka.