24 lipca, 2024
AktualnościKontaktKulturaPomoc

Powiatowy Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa

Bezpłatne badania, symulatory bezpieczeństwa, stoiska promujące zdrowy styl życia, atrakcje dla najmłodszych i smaczna grochówka – to wszystko czekało wczoraj na tych, którzy niedzielę postanowili spędzić razem z Powiatem Kościańskim.

Zorganizowany 24 września 2023 roku przez Starostwo Powiatowe w Kościanie Powiatowy Dzień Zdrowia i Bezpieczeństwa cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu.

Na parkingu za urzędem przy al. T. Kościuszki 22 oraz na parkingu przed sklepem Spar można było skorzystać z szeregu bezpłatnych badań. W mobilnych przychodniach każdy chętny mógł zbadać znamiona, sprawdzić wydolność płuc, zrobić EKG, zbadać gęstość kości, czy określić BMI. Ponadto można było wykonać mammografię i cytologię. Ze wszystkich badań skorzystało kilkaset osób.

Kto nie chciał skorzystać z oferty darmowych badań, mógł sprawdzić w specjalnych symulatorach jak wygląda wypadek podczas którego samochód dachuje, wsiąść do symulatora zderzenia, czy zobaczyć jak narkotyki i alkohol upośledzają percepcję. Kto chciał mógł także przekonać się na własnej skórze – zakładając specjalny kombinezon – z jakimi problemami ruchowo-percepcyjnymi mierzą się osoby starsze.

Mnóstwo atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Było malowanie twarzy, formowanie baloników, bańki mydlane, darmowa wata cukrowa oraz gry i zabawy ruchowe.

Odwiedzający strefę zdrowia i bezpieczeństwa mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez: Sanepid, NFZ, kościański szpital, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, PCK, Kościańskie Stowarzyszenie Amazonek, czy diabetyków. Swoje stoiska mieli również przedstawiciele kościańskiej policji i straży pożarnej. Na najmłodszych czekał też ich ulubiony policjant – Sierżant Pyrek.

Stowarzyszanie „Dać Pomoc” wspólnie z Panem Grochówką zbierało pieniądze na zakup cyberoka. Na ich stoiskach można było kupić ciepłą zupę oraz pyszny placek. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na zakup urządzenia, dzięki któremu dzieci z niepełnosprawnością, które do tej pory nie komunikowały się z otoczeniem będą mogły wyrazić swoje emocje, informować rodziców i opiekunów o swoich potrzebach, a nawet „prowadzić rozmowę”.

Kilkanaście osób zapisało się tego dnia do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS.

Słoneczna pogoda zachęcała do spacerów. Parking za kościańskim starostwem odwiedziły różne pokolenia. Każdy znalazł coś dla siebie.

Źródło: Powiat Kościański