Podsumowanie działań prędkość!

Piątkowe (19 maja br.) działania kościańskich policjantów pod nazwą „Prędkość” zostały zakończone. Akcja ukierunkowana była na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności na przestrzeganiu przez kierujących dozwolonej prędkości. Funkcjonariusze skupili się głównie na prędkości pojazdów w rejonach przejść dla pieszych.

Mimo, iż głównym celem cyklicznych działań „Prędkość” jest walka z kierowcami, którzy łamią fundamentalne zasady prawa o ruchu drogowym, jakimi są ograniczenia prędkości, to funkcjonariusze reagowali również na inne wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu. Wykorzystane zostały wszystkie możliwe urządzenia techniczne służące do pomiaru prędkości, jakimi dysponują funkcjonariusze.

W działaniach na terenie powiatu kościańskiego uczestniczyło 9 policjantów drogówki. Podczas działań funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 62 kontrole pojazdów. Aż 59 z nich dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości, w tym 54 z nich popełnionych zostało w rejonach przejść dla pieszych. Ponadto 48 kierujących zostało poddanych badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymany został 1 dowód rejestracyjny za brak badań technicznych pojazdu oraz sporządzone zostało 1 zgłoszenie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w związku z brakiem obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu w zakresie OC.

Pomimo licznych apeli Policji i innych organizacji, nadal nie brakuje kierowców, którzy lekceważą ograniczenia prędkości. Niechlubną rekordzistką piątkowych działań została 22-letnia mieszkanka gm. Suchy Las, która ok. godz. 20.20 w Kościanie na ul. Gostyńskiej, przekroczyła w terenie zabudowanym prędkość aż o 56km/h, poruszając się 106km/h. Została ukarana wysokim mandatem w wysokości 1500zł oraz 13pkt karnymi, a także zatrzymane zostało jej prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Nie zabrakło również nieodpowiedzialnego kierującego, który pomimo spożytego alkoholu, postanowił wsiąść za kierownicę swojego Fiata. Zatrzymany został o godz. 11:30 w Bonikowie na ul. Dworcowej, a w chwili zatrzymania badanie wykazało u kierującego 0,67 promila alkoholu w organizmie.

Pamiętajmy, że główną przyczyną wypadków drogowych w dalszym ciągu jest jazda z nadmierną prędkością. Badania jednoznacznie wskazują, jak ważne jest dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków, a także przestrzegania limitów prędkości przypisanych do rodzajów dróg. Musimy o tym, pamiętać żeby każda podróż samochodem, kończyła się szczęśliwym powrotem.

Sprawdź także

Finał VIII edycji powiatowego konkursu „Bezpieczny Przedszkolak”

We wtorek, 30 maja 2023r., w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starych Oborzyskach odbył się …