Na „podwójnym gazie”

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościanie zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki VW, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna z popełnione przestępstwo stanie przed sądem.

9 marca br. około godziny 16:55 w m. Kościan na ul. Kosynierów patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki VW, za kierownicą którego siedział 60-letni mieszkaniec Kościana. Z uwagi na silną woń alkoholu od mężczyzny, policjanci dokonali kontroli stanu trzeźwości. Policyjny alkomat wykazał, aż 2,02 promila alkoholu w organizmie. Stan nietrzeźwości oraz świadomość wysokiej kary, nie były przeszkodą dla 60-latka, aby wsiąść za kierownicę pojazdu.

Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Przypominamy, że nietrzeźwemu kierowcy oprócz kary pozbawienia wolności grozi wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi:

– grzywna, kara ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,

– zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,

– kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Zaznaczyć należy, że odpowiedzialność ponosi również osoba, która dopuściła do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka (art. 96 § 1 pkt. 3 kodeksu wykroczeń). Na taką osobę sąd może również nałożyć karę grzywny.

Piłeś alkohol – NIE JEDŹ! Nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że nasza zdolność reakcji i umiejętności prowadzenia spada.

Sprawdź także

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krainie Bajek Świętego Mikołaja – zaproszenie

Zbliża się tradycyjna impreza bożonarodzeniowa w Śmiglu. W tym roku centrum Jarmarku będzie stacja Śmigielskiej …