Świętojańska Noc Kolorów w Śmiglu [ZDJĘCIA]

W sobotę, 25 czerwca, w Śmiglu odbyła się Świętojańska Noc Kolorów. Choć upał dawał się we znaki, nie zraziło to biegaczy i miłośników nordic walking, którzy w liczbie 183 osób stawili się na starcie biegu.

Nocny Bieg oraz Marsz Nordic Walking odbył się po raz piąty. Po raz pierwszy jednak pod hasłem “Świętojańska Noc Kolorów” i po raz pierwszy z patronem, śp. Tomaszem Frąckowiakiem, współorganizatorem poprzednich edycji biegu, który zmarł w styczniu ubiegłego roku. Hołd zmarłemu oddali m.in. koledzy i koleżanki z pracy którzy wystartowali w zawodach w koszulkach z jego zdjęciem.

Dystans 5 i 10 kilometrów zawodnicy pokonywali ulicami Śmigla, zarówno po asfalcie jak i przełajowej nawierzchni. Na trasie biegacze mogli napotkać kilka niespodzianek. Trasę wskazywały im bowiem m.in. ubrane w ludowe stroje przedstawicielki zespołu tanecznego “Żeńcy Wielkopolscy” czy… maskotka śmigielskiego wiatraka!

Najważniejszym punktem programu, poza metą oczywiście, była strefa kolorów. Kto zdecydował się przez nią przebiec, pokonywał nieco krótszy dystans ale w zamian za to został obsypany kolorowymi proszkami holi. Na tę opcję zdecydowała się większość uczestników.

 Bardzo się cieszymy, że nowa formuła się spodobała. Świadczy o tym nie tylko rekordowa ilość zapisanych osób, ale także zadowolenie na twarzach uczestników imprezy – komentuje dyrektor biegu Marcin Jurga, zastępca burmistrz Śmigla. Zapowiada, że w poniedziałek rozpocznie się już planowanie przyszłorocznej, 6 edycji. Wiemy już, że na pewno nie zabraknie w niej kolorów.

Zwycięzcy

W sobotnim biegu główne nagrody odbierali mieszkańcy Ziemi Leszczyńskiej. Zwycięzcami na flagowym dystansie 10 kilometrów zostali bowiem leszczynianie: Dawid Miaskowski oraz Martyna Zielińska. Na dystansie 5 kilometrów zwyciężył także mieszkaniec Leszna, Rafał Tomowiak. Wśród kobiet triumfowała Olga Cichoszewska z Sokołowic. – Biegliśmy z chłopakami przez pierwsze 6, 7 kilometrów. Na 7 kilometrze poczułem się silniejszy i zostawiłem innych za sobą. Bieg fajnie zorganizowany, taki jak lubię i rozegrałem go pod swoje dyktando – mówił po przekroczeniu linii mety Miaskowski.

W Nordic Walking bezkonkurencyjny okazał się Hieronim Winiarski z Jankowa Zaleśnego, który dotarł na mecie z dużą przewagą nad rywalami. Wśród kobiet najlepsza okazała się śmigielanka Iwona Maślanka.

Organizatorzy przygotowali dwie nagrody specjalne. Ze względu na to, że była to jubileuszowa – 5 edycja biegu, kosz słodyczy zdobyła osoba, która pokonała trasę najbliżej czasu 55:55. Udało się to pani Ewelinie Ocysek z Kościana, która dotarła na metę z czasem 55:57. Od minionej edycji, puchar memoriałowy im. Tomasza Frąckowiaka otrzymywać będzie osoba która jako trzecia dotrze na metę, niezależnie od tego w jakiej startuje konkurencji. Liczba 3 to bowiem dzień urodzin patrona biegu – Tomasza Frąckowiaka. Pierwszy puchar memoriałowy zdobył Michał Krasicki z Rawicza.

Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miejski Śmigla, Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu oraz Klub Sportowy Speed Feet ’16. Wsparcie organizacyjne zapewnili: funkcjonariusze policji, strażacy z OSP Stare Bojanowo, OSP Bronikowo oraz OSP Nietążkowo, Śmigielskie Towarzystwo Cyklistów, Centrum Kultury w Śmiglu oraz Zakład Komunalny w Śmiglu.

Tekst: Piotr Pewiński/eKościan.eu

Sprawdź także

Fotorelacja z Rajdu Koguta

Dziś drugi dzień Rajdu Koguta. Przedstawiamy zdjęcia z pierwszego dnia motoryzacyjnej, charytatywnej imprezy. Uczestnicy Rajdu …