25 maja, 2024
AktualnościKontaktNa sygnalePomoc

Pożar substancji chemicznych w Czempiniu – akcja wciąż trwa

Do wybuchów doszło już wczoraj, 20 czerwca. Pierwsze zgłoszenie do nieczynnego zakładu przetwarzania odpadów służby otrzymały około godziny 13:00. Mimo braku ognia akcja wciąż trwa

Jak wynikało ze zgłoszenia, na terenie nieczynnego zakładu przetwórstwa odpadów znajdującego się w Czempiniu przy ulicy Kolejowej widoczny był dym i słyszalne wybuchy. Doszło do zapłonu substancji chemicznych znajdujących się na obszarze firmy. Na miejsce zadysponowano straż pożarną z Kościana, OSP Słonin, OSP Czempiń i OSP Gorzyce.

Po przyjeździe na miejsce nie stwierdzono pożaru, ale widoczne były oznaki, że do pożaru doszło. Nadal widoczne było też zadymienie. Na miejsce zadysponowano więc pięć zastępów Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Komendy Miejskiej w Poznaniu oraz grupę operacyjną z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu i robota zidentyfikowano substancje znajdujące się na palecie, które uległy zapaleniu. Na szczęście inne pojemniki na tej palecie nie uległy zapaleniu. Po identyfikacji stwierdzono, że część z tych substancji przy kontakcie ze sobą i z wodą mogą stanowić zagrożenie. Wezwano samodzielny pododdział antyterrorystyczny policji w Poznaniu celem zabezpieczenia i przewiezienia do neutralizacji groźnych substancji – relacjonuje Dawid Kryś, oficer prasowy KP PSP w Kościanie.

Po zabezpieczeniu terenu nie zakończono jednak akcji. Na miejsce dotarli jeszcze strażacy z Leszna i Poznania. Wciąż jeszcze trwa  identyfikacja pozostałych substancji chemicznych oraz ustalanie, czy stanowią one zagrożenie.  

– Najprawdopodobniej do poniedziałkowego pożaru doszło na skutek działań warunków atmosferycznych. Pojemniki nie znajdowały się bowiem pod dachem. Najpierw upały, a później intensywne opady mogły spowodować rozszczelnienie pojemnika i zapłon przy kontakcie substancji z wodą. Na miejscu wciąż znajdują się pojemniki z różnymi chemicznymi substancjami, ale znajdują się one pod dachem, nie stanowią więc na razie zagrożenia. Poniedziałkowe zdarzenie nie spowodowało też zatrucia środowiska, a podczas początkowej fazy działań zabezpieczono teren, by nie doszło do zatrucia – dodaje Kryś.

Dziś, we wtorek, akcja w Czempiniu wciąż trwa i potrwa prawdopodobnie do późnego wieczora.
W ostatnich latach na terenie zakładu pożar wybuchał kilkukrotnie. Wciąż znajdują się na nim kontenery z różnego rodzaju substancjami.

Foto: KP PSP Kościan