25 czerwca, 2024
Aktualności

Niszczące porywy wiatru i burze – niepokojące prognozy na najbliższy czas!

Jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia kolejnego, jakże dynamicznego okresu w pogodzie który przyniesie ze sobą kolejną porcję zniszczeń. W najbliższym czasie czekają nas najprawdopodobniej dwa ośrodki niżowe które przyniosą bardzo silne, wręcz niszczące porywy wiatru!

Uderzenia pierwszego z nich spodziewamy się w czwartek. Już w wczesnych godzinach porannych wędrować będzie front atmosferyczny wraz z którym może dojść do rozwoju silnych burz z niszczącymi porywami wiatru które najprawdopodobniej przyczynią się do pojawienia licznych szkód w drzewostanie, energetyce czy zabudowaniach! Następnie w związku z gradientem spodziewamy się porywów dochodzących, a lokalnie przekraczających 100 km/h!

Znacznie niebezpieczniej jeżeli chodzi o porywy związane z gradientem przedstawia się sobota. Niż ten może przynieść ze sobą silniejsze porywy od tych notowanych w czwartek – te mogą przekraczać znacząco 100 km/h doprowadzając jednocześnie do kolejnej porcji zniszczeń!

Na oficjalne informacje przyjdzie nam jednakże jeszcze poczekać, niemniej jednak już teraz warto szykować się na nadchodzące zagrożenie! W środę ukaże się oficjalny wpis wraz z ostrzeżeniami dotyczącymi czwartku oraz kolejna, wstępna informacja na sobotę. Oficjalny komunikat dotyczący sobotniej dynamiki w piątek-informuje na swojej stronie Łukasz Kuliński Wielkopolski Łowca Burz

Poniżej prognozowane przez model GFS maksymalne porywy wiatru włącznie z sobotnim incydentem. Źródło – wxcharts.com