25 czerwca, 2024
AktualnościPomoc

Słupki przy drodze – informacje, które mogą uratować życie

Każdy kierowca widzi na drogach międzymiastowych przydrożne słupki. Nie tylko określają granice drogi ale także wskazują miejsca zmian w jej ukształtowaniu, zwężaniu czy rozszerzaniu. To jednak nie jedyne ich funkcje. Co mówią nam umieszczone na nich oznaczenia?

Słupki przy drogach zrobione są z odblaskowego, białego tworzywa sztucznego z czerwonym, ukośnym paskiem. Dzięki temu są widoczne przez odbijające światła nawet w nocy. Nie każdy jednak potrafi odczytywać zapisane na nich informacje – warto przyswoić sobie tą wiedzę. W przypadku zdarzenia drogowego, gdy minuty mogą mieć znaczenie dla ratowania zdrowia i życia, podanie tych informacji dyspozytorowi może być ogromnie ważne.
Instrukcja odczytywania danych z przydrożnych słupków jest prosta. W pierwszej kolejności, od góry słupka znajduje się informacja o numerze drogi na jakiej aktualnie się znajdujemy. Liczba poniżej to kilometr drogi, na którym obecnie znajduje się pojazd. Trzecia od góry natomiast, to doprecyzowanie miejsca, gdzie odczytujemy informacje – to setne części kilometra.
Na podstawie przedstawionego na ilustracji przykładu, to 14 kilometr i 400 metr drogi krajowej nr 71.