Spotkanie z Seniorami w KPP Kościan


Profilaktyk z kościańskiej komendy spotkała się z seniorami z Związku Nauczycielstwa i z grupy „Dziarskie babki”, których przestrzegano przed działaniami oszustów oraz informowano o zasadach bezpieczeństwa.

Spotkania kościańskich policjantów odbyły się w ramach programu prewencyjnego „Bezpieczne życie seniorów” we współpracy z instytucjami z terenu powiatu, które również odpowiedzialne są za poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, a przede wszystkim seniorów. Dzięki temu 9 listopada br. odbyło się spotkanie z seniorami ze Związku Nauczycielstwa w Kościanie, a 24 listopada br. odbyło się spotkanie zorganizowane przez Klub Integracji Społecznej działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie.

W obu spotkaniach wzięło udział łącznie blisko 50 seniorów. Policjantka przeprowadziła prelekcję nt. podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zwrócono szczególną uwagę na oszustwa metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na urzędnika” bądź „funkcjonariusza CBŚ”. Ponadto przekazano kilka porad jak uniknąć niebezpiecznych zdarzeń i nie paść ofiarą oszustów, którzy wykorzystują ufność i wierność seniorów. Kilkakrotnie wyczulano, by nie wpuszczać obcych do domów i mieszkań. Największym jednak zainteresowaniem okazał się temat dotyczący powiadamiania służ ratunkowych.

Okazało się, że wielu seniorów nadal wybiera stare numery alarmowe 997, 998 czy 999, a momencie kiedy zostają przełączeni pod numer alarmowy 112 i słyszą w słuchawce ,,operator nr…”, nie wiedzą z kim mają do czynienia. Odpowiadając na te problemy, policjantka wytłumaczyła jak wygląda czynność powiadamiania służb, jak działa numer 112 oraz co należy powiedzieć operatorowi.

Seniorzy na spotkaniach otrzymali lekturę o bezpieczeństwie w postaci „Poradnika dla seniora” oraz magnesy z notesem i wykazem najważniejszych numerów kontaktowych do służb i instytucji pomocowych.

W miarę możliwości zostaną przeprowadzone kolejne spotkania z seniorami. Każde stowarzyszenie czy organizacja seniorów, której uczestnicy chcieliby, aby w spotkaniu z nimi wziął udział policjant zajmujący się profilaktyką lub dzielnicowy proszeni są o kontakt pod numerem 47 77 26 238 lub 47 77 26 240

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

• Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

• Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112.

Sprawdź także

Dofinansowanie na nowy wóz strażacki dla OSP Głuchowo

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zatwierdził listę jednostek, które otrzymają  dofinansowanie na samochody ratowniczo-gaśnicze. Na …