25 maja, 2024
AktualnościNa sygnale

Akcja „trzeźwy poranek” na kościańskich drogach. Czy aby na pewno trzeźwy?

Jednego dnia, w mijającym tygodniu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili akcję pn. „trzeźwy poranek”. Głównym celem tych działań było wyeliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia bezpieczeństwa, jakie stanowią nietrzeźwi kierowcy. Wyniki tego typu akcji organizowanych wcześniej wskazywały, iż na drogach terenu powiatu kościańskiego trudno spotkać nietrzeźwego kierującego. Ostatnia akcja nie potwierdziła jednak tych wniosków.

Przepisy ruchu drogowego, pomimo ciągłych modyfikacji, nadal stanowią, iż kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, lub w stanie nietrzeźwości jest prawnie zabronione. Tego dnia kilku kierowców chyba zapomniało o tym, wsiadając za kierownicę swoich pojazdów, ale na szczęście dalszą jazdę zakończyli po spotkaniu z policjantami nie powodując żadnych zdarzeń drogowych.

Ok. godz. 8:17, w Kościanie na ul. Gostyńskiej patrol zatrzymał do kontroli drogowej  kierującego poj. Peugeot 206, 26-letniego mieszkańca Kościana. Badanie trzeźwości wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie mężczyzny.

Na tej samej ulicy w Kościanie, ok. godz. 9:39, do kontroli drogowej został zatrzymany kierujący poj. Peugeot 307, 51-letni mieszkaniec gm. Kościan. Badanie trzeźwości wykazało ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie mężczyzny.

W godzinach wieczornych mundurowi także wykazali się czujnością, kiedy ok. godz. 21:39, w Kościanie na ul. Taczanowskiego patrol zatrzymał do kontroli drogowej, kierującego rowerem, 33-letniego mieszkańca Kościana. Badanie trzeźwości rowerzysty wykazało ponad 0,9 promila alkoholu w organizmie mężczyzny.

Następnego dnia ok. godz. 21:31, służby ratunkowe zostały powiadomione o rannych osobach znajdujących się w pojeździe  Ford C-MAX, który wpadł do przydrożnego rowu w rejonie ronda, na drodze w Kiełczewie. Na miejscu nie zastano podróżujących autem. Okazało się, że pasażerka, 78-letnia mieszkanka gm. Przemęt została zabrana karetką pogotowia ratunkowego do kościańskiego szpitala, z uwagi na groźny uraz głowy, a kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia. Po kilku minutach został zatrzymany przez patrol drogówki na obwodnicy Kościana i okazał się nim 59-letni mieszkaniec gm. Przemęt. W tym wypadku badanie trzeźwości wykazało 2,4 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Kierujący nie odniósł obrażeń. Wstępne ustalenia wskazywały, iż do zdarzenia doszło na skutek  najechania na element infrastruktury drogowej, w wyniku czego pojazd wzbił się w powietrze, następnie spadł na pobocze i wjechał do przydrożnego rowu. W czasie kiedy kierujący stracił panowanie nad kierownicą, do wnętrza kabiny pojazdu dostał się element zabezpieczenia ruchu: znak drogowy U-3a,który prawdopodobnie spowodował obrażenia u pasażerki.

Sprawcy wyżej opisanych zdarzeń odpowiedzą za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu: kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za doprowadzenie do wypadku komunikacyjnego.

Przypominamy, że osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sprawca wypadku drogowego musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli doprowadził do niego w stanie nietrzeźwości, kara pozbawienia wolności zostaje zwiększona o połowę.