Dron do pomiarów zanieczyszczeń powietrza krążył nad Kościanem

Po raz drugi przeprowadzono akcję pomiaru wydobywających się z kominów gazów za pomocą drona.

Pierwsza z nich odbyła się w roku 2019. W poprzednim roku natomiast nie przeprowadzano pomiarów ze względu na pandemię. W zeszłym miesiącu pomiary odbyły się nad Osiedlem Wolności.

  • Otrzymaliśmy wiele sygnałów dotyczących smogu na tym osiedlu. W tym roku wobec mieszkańców tego osiedla zostały sporządzone dwa wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kościanie dotyczące spalania odpadów. W obu przypadkach mieszkańcy zostali ukarani grzywnami – powiedział „Gazecie Kościańskiej” Maciej Szymczak, komendant Straży Miejskiej w Kościanie.

W wyniku październikowych pomiarów strażnicy miejscy przeprowadzili jedną interwencję. Pomiary z drona były niejednoznaczne. Przyczyną okazało się niewysuszone drewno liściaste, które trafiło do pieca w kontrolowanym obiekcie. Nie została jednak przekroczona norma 20 procent wilgotności. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

  • Działania dotyczące kontroli palenisk prowadzimy od kilku lat. W obecnym sezonie po raz pierwszy skorzystaliśmy z drona. Będziemy do tego wracać – deklaruje komendant Szymczak. – Mieszkańcy przesyłają nam zdjęcia z dymem wydobywającym się z kominów. Warto jednak pamiętać, że przy rozpalaniu w piecu nie da się tego uniknąć, co nie oznacza, że spalane są odpady. W tym roku tego typu zgłoszenia są sporadyczne. Reagujemy na każdy sygnał. Cały czas mamy zgłoszenia spoza Kościana. Mieszkańców kierujemy do właściwych urzędów gmin.

Sprawdź także

Utrudnienia na drogach w Racocie. Dziś Nocny Bieg!

Już dziś odbędzie się Nocny Bieg o Podkowę Racotu. W związku z tym wystąpią utrudnienia …