24 lutego, 2024
AktualnościNa sygnale

Zatrzymani za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego (film)

Dwaj mężczyźni próbowali wymusić od przedsiębiorcy 500 tysięcy złotych. Zostali zatrzymani przez kościańskich policjantów na gorącym uczynku. Teraz najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie. Przypomnijmy, że za tego typu przestępstwo grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

W połowie sierpnia br. dwóch mężczyzn weszło na posesję jednego z przedsiębiorców z powiatu kościańskiego. Osoby te obeszły teren przyległy do domu i firmy, nie zważając na monitoring oraz fakt, iż właściciel znajdował się w domu. Po tej dziwnej ,,wizycie” przedsiębiorca znalazł pod drzwiami kartkę z informacją, że ma zostawić pieniądze w kwocie 500 tysięcy złotych. Sprawcy wskazali konkretny termin i godzinę przekazania gotówki, a także miejsce, gdzie ma się znajdować. Z uwagi na zuchwałe zachowanie sprawców, mężczyzna zaczął się obawiać o bezpieczeństwo swoje i rodziny, gdyż nie wiedział z jakimi osobami ma do czynienia. Postanowił o całej sytuacji powiadomić Policję.

Sprawą zajęli się kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie, którzy w wyniku podjętych czynności zatrzymali sprawców na gorącym uczynku, bezpośrednio po zabraniu przez nich paczki pozostawionej zgodnie z żądaniem. Okazało się, że są to mieszkańcy powiatu poznańskiego w wieku 28 i 74 lat.

Sąd Rejonowy w Kościanie zastosował wobec mężczyzn podejrzanych o usiłowanie wymuszenia rozbójniczego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzone będzie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Kościanie. Za przestępstwo z art. 282 § 1 kk grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Opr. P. Piechowiak