Strażacy z Kościana jadą gasić pożary w Grecji!

Pięciu strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie pomoże walczyć z ogromnymi pożarami w Grecji. Strażacy z Kościana już są w drodze!


Od kilkunastu dni w Grecji szaleją potężne pożary spowodowane suszą i upałami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza. Według szacunków spłonęło już ponad 6 tysięcy hektarów lasów. Zagrożonych jest wiele miejscowości. Pożary dotknęły między innymi okolice Aten, ale także wiele innych regionów kraju. By pomóc greckim strażakom w walce z żywiołem z Polski pojedzie tam najprawdopodobniej grupa strażaków w ramach modułu GFFFV. W stan gotowości postawiono na razie moduły z województw wielkopolskiego i dolnośląskiego. Do Grecji pojadą także strażacy z Kościana.

Pięciu kościaniaków w sobotę rano udało się wraz z samochodem gaśniczym do punktu koncentracji w Lesznie. Następnie skierują się najprawdopodobniej do Wrocławia. Tam uzyskają kolejne informacje. To już kolejny wyjazd kościaniaków w ramach modułu GFFFV. Kościaniacy w 2018 roku pomagali gasić ogromne pożary lasów w Szwecji.

GFFFV to angielski skrót, oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles. Jest to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w terenie.

Teskt Piotr Pewiński/EKościan.eu

Foto Maksym Szalkowski

Sprawdź także

NIE ŻYJE DWÓCH STRAŻAKÓW. ZGINĘLI W DRODZE NA AKCJĘ

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Czernikowo (pow. toruński, woj. kujawsko pomorskie). Dziś około godziny …