14 kwietnia, 2024
AktualnościNa sygnale

Dron w akcji na drogach powiatu kościańskiego

Niemałe zainteresowanie wśród przechodniów wzbudziła poranna odprawa policjantów kościańskiej drogówki, która odbyła się wczoraj na jednym z parkingów w Czempiniu. Dowódca akcji przedstawił policjantom skierowanym do tej służby, taktyczne aspekty działań na drodze z wykorzystaniem policyjnego drona.

W dniu 5 sierpnia br.  przeprowadzono na terenie powiatu kościańskiego pilotażowe działania na drodze,  do których użyto drona z wideorejestratorem. Działania skierowane na jedno z  priorytetowych zadań Policji: poprawa bezpieczeństwa na drodze. Wytypowano kilka arterii drogowych na terenie powiatu, na których w ostatnim czasie dochodziło do różnych sytuacji, zagrażających bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. W ich rejonie wzbił się w powietrze policyjny dron, który wraz z obsługującymi go policjantami, przyjechał z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Urządzenie wyposażone w wideorejestrator o doskonałych parametrach optycznych i cyfrowych rozpoczęło pracę.

Najpierw została zlustrowana sytuacja na drogach skupionych przy przejeździe kolejowym w Czempiniu, a następnie mundurowi przenieśli się w rejon sygnalizatorów świetlnych przy skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego, Grodziskiej, Poznańskiej i Gostyńskiej w Kościanie.                                                 

W akcji trwającej 4 godziny, wzięło udział 7 policjantów. W wyniku ich działania zostało ujawnionych 20 wykroczeń drogowych, w tym 9 dotyczących niestosowania się do sygnałów świetlnych, brak zapiętego pasa bezpieczeństwa stwierdzono w 6 przypadkach oraz 5 wykroczeń popełnionych poprzez korzystanie z telefonu komórkowego w czasie kierowania pojazdem. Na sprawców tych wykroczeń nałożono mandaty karne. W 3 przypadkach zabezpieczono obraz z wideorejestratora na poczet przygotowywanych postępowań wyjaśniających.

Tego typu działania będą kontynuowane.