25 czerwca, 2024
AktualnościNa sygnale

W nocy, kiedy rodzice śpią……


W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Zespołu d.s. Nieletnich i Patologii KPP w Kościanie przekazali do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Kościanie materiał w sprawie czynu karalnego z art. 178b kk, którego dopuścił się nieletni uczeń klas 8, jednej ze szkół na terenie powiatu kościańskiego.


Zapisy z interwencji policyjnej potwierdziły, że jednej nocy, pod koniec roku szkolnego 2020/2021, ustaleni nieletni wymknęli się z domów, nie budząc przy tym pozostałych domowników. Dwóch z nich zabrało kluczyki od samochodów rodziców i rozpoczęli nimi jazdę. O ustalonej godzinie spotykali się w umówionym miejscu, gdzie dołączyli do nich nieletni pasażerowie. W miejscu spotkania młodych ludzi, znalazła się także przypadkowa osoba, która zwróciła uwagę na to, że osoby które przyjechał samochodami, wyglądają na niepełnoletnie, a tym samym mogą nie posiadać uprawnień do kierowania nimi. O swoich spostrzeżeniach powiadomiła służby i na miejsce skierowano policyjny patrol. Jego widok spowodował, iż młodzi kierowcy podjęli ucieczkę, która w jednym przypadku zakończyła się wjazdem w ogrodzenie posesji, a w drugim zablokowaniem i zatrzymaniem pojazdu.

Jak się okazało, w obu przypadkach kierowcy nie posiadali żadnych uprawnień do kierowania pojazdami. Jeden z nich być już osobą pełnoletnią, a drugi nieletnim. Obaj przewozili niepełnoletnich pasażerów.

W toku czynności wykonanych wobec nieletniego ujawniono, iż od kilku tygodni, uczniowie wspomnianej 8 klasy, wymykali się nocami z domów. Wypychali samochody rodziców z terenów posesji, a następnie zasiadali za kółkiem i rozpoczynali jazdę na drogach powiatu kościańskiego, a także leszczyńskiego. Ustalono, iż takich nieletnich kierowców było co najmniej trzech, w ich sprawie skierowano wniosek do Sądu Rodzinnego o rozpatrzenie przejawu demoralizacji z art. 94§1 kw. W przypadku nieletniego, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, przekazano materiał o czyn karalny z art. 178b kk.

Pozostaje nadzieja, że oddziaływanie wychowawcze rodziców, czy też Sadu Rodzinnego doprowadzi do poprawy bezpieczeństwa na drodze.