W nocy, kiedy rodzice śpią……


W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Zespołu d.s. Nieletnich i Patologii KPP w Kościanie przekazali do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Kościanie materiał w sprawie czynu karalnego z art. 178b kk, którego dopuścił się nieletni uczeń klas 8, jednej ze szkół na terenie powiatu kościańskiego.


Zapisy z interwencji policyjnej potwierdziły, że jednej nocy, pod koniec roku szkolnego 2020/2021, ustaleni nieletni wymknęli się z domów, nie budząc przy tym pozostałych domowników. Dwóch z nich zabrało kluczyki od samochodów rodziców i rozpoczęli nimi jazdę. O ustalonej godzinie spotykali się w umówionym miejscu, gdzie dołączyli do nich nieletni pasażerowie. W miejscu spotkania młodych ludzi, znalazła się także przypadkowa osoba, która zwróciła uwagę na to, że osoby które przyjechał samochodami, wyglądają na niepełnoletnie, a tym samym mogą nie posiadać uprawnień do kierowania nimi. O swoich spostrzeżeniach powiadomiła służby i na miejsce skierowano policyjny patrol. Jego widok spowodował, iż młodzi kierowcy podjęli ucieczkę, która w jednym przypadku zakończyła się wjazdem w ogrodzenie posesji, a w drugim zablokowaniem i zatrzymaniem pojazdu.

Jak się okazało, w obu przypadkach kierowcy nie posiadali żadnych uprawnień do kierowania pojazdami. Jeden z nich być już osobą pełnoletnią, a drugi nieletnim. Obaj przewozili niepełnoletnich pasażerów.

W toku czynności wykonanych wobec nieletniego ujawniono, iż od kilku tygodni, uczniowie wspomnianej 8 klasy, wymykali się nocami z domów. Wypychali samochody rodziców z terenów posesji, a następnie zasiadali za kółkiem i rozpoczynali jazdę na drogach powiatu kościańskiego, a także leszczyńskiego. Ustalono, iż takich nieletnich kierowców było co najmniej trzech, w ich sprawie skierowano wniosek do Sądu Rodzinnego o rozpatrzenie przejawu demoralizacji z art. 94§1 kw. W przypadku nieletniego, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, przekazano materiał o czyn karalny z art. 178b kk.

Pozostaje nadzieja, że oddziaływanie wychowawcze rodziców, czy też Sadu Rodzinnego doprowadzi do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Sprawdź także

Finał VIII edycji powiatowego konkursu „Bezpieczny Przedszkolak”

We wtorek, 30 maja 2023r., w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starych Oborzyskach odbył się …