Podsumowanie bezpieczeństwa na drogach Powiatu Kościańskiego

Za nami sześć miesięcy 2021 roku. Jaki on był na drogach powiatu kościańskiego? Czy było bezpiecznie? Wielu kierowców mówiąc o swoim zachowaniu za kierownicą mówi, że jeździ szybko ale bezpiecznie. Również niechronieni uczestnicy ruchu wielokrotnie doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Przez sześć miesięcy 2021 r. na drogach naszego powiatu doszło do 32 wypadków drogowych, w których obrażenia odniosło 31 osób, a 5 osób zginęło. Policyjne statystyki pokazują liczby, jednak za każdą z tych liczb kryje się ludzka tragedia, cierpienie. Każdy wypadek to ranni lub zabici uczestnicy. To osoby, które nie wrócą już nigdy do swojego domu. Czy warto jechać zbyt szybko, wykonywać niebezpieczne manewry, nie zwracać uwagi na innych uczestników ruchu? To może doprowadzić do ludzkiej tragedii.

Od stycznia do końca czerwca doszło również do 275 kolizji drogowych. Są to zdarzenia w których żadna osoba nie odniosła obrażeń.  Podczas kolizji dochodzi do strat w mieniu. Kolizja to również utrudnienia w ruchu, zablokowana droga, objazdy i spóźnienia na ważne spotkania.

Policjanci ruchu drogowego skontrolowali 7354 uczestników ruchu drogowego i ujawnili 5906 wykroczeń. Kierujący samochodami osobowymi popełnili ponad 4300 wykroczeń w ruchu drogowym. Funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili w ciągu sześciu miesięcy 3669 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość, z tego 17 straciło prawo jazdy na przekroczenie prędkości ponad 50km/h w terenie zabudowanym.

W pierwszym półroczu zatrzymaliśmy 23 kierowców, którzy prowadzili pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości.  Do kilku zatrzymań przyczynili się świadkowie, którzy poinformowali nas o kierowcy, który ma problemy z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy, a czasami sami doprowadzali do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy.

Przypominamy również, że każdy pojazd mechaniczny poruszający się pod drogach musi być dopuszczony do ruchu. Pamiętajmy, że zniesienie obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia zawarcia OC, nie zwalnia kierowcy z posiadania obowiązkowego ubezpieczania na pojazd którym się porusza, dbania o utrzymanie go we właściwym stanie technicznym (aktualne badania techniczne). Część kierowców zapomina o tym. W analizowanym okresie policjanci ruchu drogowego zatrzymali (elektronicznie) 330 dowodów rejestracyjnych za brak aktualnych badań technicznych oraz niewłaściwy stan techniczny kontrolowanego pojazdu. Wysłaliśmy również 22 informacje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w sytuacjach, gdy podczas kontroli funkcjonariusz stwierdził brak aktualnej polisy OC.  

Uczestnicy ruchu drogowego, to również piesi. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego również nie byli bez winy.  Najczęściej przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie mieli założonych odblasków spacerując po zmroku poza terenem zabudowanym, poruszali się również nieprawidłową stroną drogi. Przypominamy, że wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązuje przestrzeganie obowiązujących przepisów. Często policjant przeprowadzający kontrolę, słyszy od osoby, że inni również jadą za szybko, albo przechodzą przez jezdnię w niewłaściwym miejscu, czy korzystają z telefonu komórkowego prowadząc samochód. Starajmy się żeby wszyscy użytkownicy dróg cali i zdrowi dotarli do celu.

Sprawdź także

Droga Krzyżowa w Śmiglu – fotorelacja

Tegoroczna Droga Krzyżowa odbyła się 31 marca po mszy świętej o godzinie 17:00. Wierni uczestniczyli …