14 kwietnia, 2024
AktualnościKultura

11 Listopada w Kościanie. Plan obchodów

W tym roku praktycznie wszystkie święta z powodu epidemii różnią się znacznie od swojego tradycyjnego schematu. Nie inaczej będzie z Narodowym Świętem Niepodległości.

AUTOR: REDAKCJA -10 listopada 2020
Facebook Twitter Email

11 listopada nie będzie w Kościanie przyciągającej zawsze sporą liczbę mieszkańców uroczystości patriotycznej na Rynku połączonej z piknikiem historycznym. Nie odbędzie się również lubiany przez publiczność koncert niepodległościowy z udziałem orkiestry wojskowej.

Samorząd coś jednak zaplanował. – Kościan także w tym roku nie zapomni mimo wszystko o narodowych zasługach naszych poprzedników. W Waszym imieniu Szanowni Państwo złożymy wiązanki kwiatów i zapalimy znicze w miejscach, związanych z walką o Niepodległość – informuje w okolicznościowym liście skierowanym do mieszkańców burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Jednocześnie prosimy o udekorowanie w dniu Narodowego Święta Niepodległości swoich domów biało-czerwonymi barwami. Proponujemy także włączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu”. W samo południe 11 listopada w radiu i telewizji rozbrzmi Hymn Narodowy, którym oddamy hołd Ojczyźnie. Przyłączcie się Państwo do uczczenia niepodległości wywalczonej przez naszych przodków i dajcie wyraz pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń.

Dla mieszkańców samorząd miejski przygotował trzy konkursy o Nagrodę Burmistrza Miasta Kościana, które mają na celu stworzyć okazję do refleksji na temat znaczenia Niepodległości w życiu Narodu. To następujące konkursy:
– Dla dzieci w wieku do lat 10 – na rysunek o tematyce: „Kościan w walce o wolność na przestrzeni dziejów”. Forma dowolna.
– Dla seniorów powyżej 70 roku życia – na krótkie wspomnienie na temat: „Czym jest dla mnie Niepodległość”.
– Konkurs otwarty – na wiersz o tematyce „Kościaniacy w obronie Ojczyzny”. Forma dowolna.

Prace, podpisane imieniem, nazwiskiem i adresem autorów, należy przesyłać do końca listopada do Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miejskiego Kościana: Al. Kościuszki 22, 64-000 Kościan, e-mail: promocja@koscian.pl. Regulamin konkursów i formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie Urzędu Miasta.

Ponadto na Placu Wolności od poniedziałku dostępna jest wystawa okolicznościowa Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowana „TU rodziła się Solidarność”, którą będzie można oglądać do końca listopada. Z kolei na miejskiej witrynie www.koscian.pl i na profilu facebookowym w dniu 11 listopada prezentowane będą migawki z kościańskich obchodów Święta Niepodległości.

Tekst Kościaniak.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *