Bezpieczne ferie-,,kręci mnie bezpieczeństwo…,,
Dzieci z kilku województw już od najbliższego poniedziałku rozpoczną ferie zimowe. Również najmłodsi mieszkańcy Wielkopolski nie mogą się już doczekać dwóch tygodni odpoczynku od szkolnych obowiązków. W ramach programu prewencyjnego „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” kościańscy policjanci rozpoczęli już działania oraz zainicjowali spotkania edukacyjno – informacyjne dla dzieci i młodzieży.
Kościańscy policjanci, w tygodniu poprzedzajacym ferie, prowadzili już działania w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Działania te przeprowadzili we współpracy z Samorządowym Przedszkolem nr 4 w Kościanie, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kościanie oraz Szkołą Podstawową nr 3 w Kościanie. Miały one formę pogadanki z dziećmi na terenie obiektów, będących w dyspozycji partnerów. Podczas ich realizacji wręczano ulotki „Dekalog Narciarza”, po uprzedniej analizie spisanych na niej zasad bezpieczeństwa. Wykorzystując elektroniczne narzędzia z dostępem do sieci internetowej, promowano Platformę Sierżanta Pyrka i zawarte w niej treści informacyjno-edukacyjne.
W czasie ferii policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem, nie tylko na drogach, ale również patrolować ulice i prowadzić działania profilaktyczne, skierowane zarówno do dzieci jak i dorosłych. W miejscowościach wypoczynkowych policjanci pełnią służbę również na stokach narciarskich. Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na narciarzy pod wpływem alkoholu.
Ponadto, na potrzeby akcji utworzona została strona internetowa https://policja.pl/pol/bezpieczenstwo-na-stoku/26061,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-na-stoku.html, na której dostępny jest między innymi regulamin konkursu plastyczno-informacyjnego oraz materiały informacyjno-edukacyjne przeznaczone dla rodziców i dzieci.
Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas relaksu i odpoczynku, jednak, aby przebiegły szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Jak spędzić bezpiecznie ferie? Porady dla dzieci i rodziców:
- Przestrzegaj dziecko, aby zostając same w domu, nie otwierało drzwi nieznajomym.
- Zwróć uwagę na sposób bezpiecznego przechowywania kluczy do mieszkania, którymi dysponuje dziecko.
- Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby bawiło się tylko na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że ma zapewnioną opiekę osób dorosłych. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne jest bardzo niebezpieczne!
- Przypomnij dziecku, że jezdnia to miejsce przeznaczone dla samochodów, a nie do zabaw, czy ślizgania się.
- Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.
- Gdy Twoje dziecko wybiera się na dyskotekę, przypomnij mu, aby:
- wybierało znane sobie lokale lub te sprawdzone przez zaufanych kolegów, znajomych,
- nigdy nie wychodziło z domu bez przekazania informacji o miejscu pobytu, porze powrotu do domu, osób z którymi przebywa itp.,
- było ostrożne w zawieraniu nowych znajomości z przypadkowo napotkanymi osobami, odchodząc od stolika, przy którym siedziało, nie pozostawiało bez nadzoru napojów, które spożywało.
- Jeżeli dziecko wyjeżdża na zimowisko, sprawdź czy organizator ma zezwolenie na prowadzenie zorganizowanego wypoczynku w oferowanym miejscu i czy zapewnia dzieciom opiekę medyczną.
- Przypomnij dziecku o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. niepełnoletni do ukończenia 16 roku życia mają obowiązek używania kasku ochronnego konstrukcyjnie przeznaczonego do jazdy na nartach czy snowboardzie.
- Pamiętaj, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego (art. 60 ust. 2 pkt 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) na drogach publicznych obowiązuje kategoryczny zakaz ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Zatem kulig za samochodem jest niedozwolony, a jego organizacja jest wykroczeniem.