4 października, 2024
Aktualności

O włos od tragedii na przejściu dla pieszych

Policjanci Ruchu Drogowego podczas prowadzonych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” interweniowali wobec 47-latka, który nie dość, że kierował w stanie nietrzeźwości, to omal nie doprowadził do tragedii. Niepełnosprawny zmuszony został do gwałtownego zatrzymania się na środku przejścia dla pieszych, aby uniknąć potrącenia. Teraz o dalszym losie kierowcy zdecyduje Sąd. Grozi mu kara pozbawienia wolności, wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, a także przepadek pojazdu.

We wtorek (tj. 3 września 2024 r.) około godz. 19:00 na ul. Gostyńskiej w Kościanie doszło do groźnej sytuacji na przejściu dla pieszych. Policjanci podczas prowadzonych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” zauważyli, że kierujący pojazdem marki Ford nie zwolnił i nie ustąpił pierwszeństwa osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim, która znajdowała się już w połowie przejścia dla pieszych. Niepełnosprawny zmuszony został do gwałtownego zatrzymania się i cofnięcia, aby uniknąć potrącenia. Tylko dzięki jego szybkiej reakcji nie doszło do tragedii.

Policjanci zatrzymali kierującego do kontroli drogowej. Kierującym okazał się 47-letni mieszkaniec pow. kościańskiego. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 2 promile alkoholu. To zdarzenie to kolejny przykład, że alkohol za kierownicą to poważne zagrożenie dla samego kierującego jak i innych uczestników ruchu. Do tragedii było blisko, lecz na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Niebezpiecznej sytuacji można byłoby uniknąć gdyby szybkość reakcji kierującego, nie była obniżona przez sporą ilość alkoholu w jej organizmie.

Nietrzeźwemu kierowcy zatrzymane zostało prawo jazdy, a pojazd został odholowany. Wkrótce 47-latek odpowiadać będzie za swój wyczyn przed sądem. Oprócz kary pozbawienia wolności grozi mu wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów, a także przepadek pojazdu lub jego równowartości.

Przypominamy!!!

14 marca br. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Zawiera ona znaczące zmiany w prawie dotyczące konfiskaty samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wprowadza obligatoryjną konfiskatę samochodu w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu. Wprowadzone zmiany mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W sytuacji, gdy pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, sąd orzeka przepadek jego równowartości.
 

Piłeś alkohol – NIE JEDŹ! Nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że nasza zdolność reakcji i umiejętności prowadzenia spada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *