25 czerwca, 2024
Aktualności

Nietrzeźwy weekend za kierownicą

Wiele się mówi o tym jak poważne zagrożenie stanowi kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niestety nadal nie brakuje kierujących, którzy pomimo spożytego alkoholu wsiadają za kierownicę pojazdu. Tylko w przeciągu ostatnich trzech dni zatrzymano, aż 8 takich osób. Jeden z nich mając blisko 3 promile, spowodował kolizję.

Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek, 7 czerwca br. w miejscowości Głuchowo na ul. Siernickiej. Patrol ruchu drogowego kontrolujący prędkość poruszających się pojazdów, zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki VW, którym kierował 35-latek z gm. Mosina. Wykonane badanie trzeźwości wykazało 0,59 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia około godziny 21:00 na ul. Kościańskiej w Kiełczewie doszło do obywatelskiego ujęcia przez świadka, który odebrał nieodpowiedzialnemu kierującemu kluczyki od pojazdu i powiadomił dyżurnego kościańskiej komendy. Na miejsce natychmiast skierowani zostali funkcjonariusze, którzy ustalili, że kierującym Renault był 60-letni mieszkaniec Kościana. Wykonane badanie trzeźwości wykazało 2,12 promila alkoholu w organizmie.

Do serii kolejnych zatrzymań doszło w sobotę tj. 8 czerwca br.

– ok. godz. 9:00 w m. Piotrkowice, 60-letni mieszkanie gm. Czempiń kierował pojazdem marki Fiat, będąc w stanie nietrzeźwości tj. 0,63 promila alkoholu w organizmie.

– ok. godz. 10:00 w m. Poladowo, 23-letni mieszkaniec gm. Przemęt kierował motocyklem marki BMW w stanie po użyciu alkoholu tj. 0,29 promila alkoholu w organizmie.

– ok. godz. 15:20 w m. Czempiń ul. Śremska, 49-letni mieszkaniec m. Poznań kierował pojazdem marki Hyundai, będąc w stanie nietrzeźwości tj. 2,1 promila alkoholu w organizmie.

– ok. godz. 20:00 w m. Kościan ul. Gostyńska, 40-letni mieszkaniec m. Kościan kierował hulajnogą elektryczną, będąc w stanie nietrzeźwości tj. 2,48 promila alkoholu w organizmie. Sprawca ukarany mandatem karnym 2500 zł.

– ok. godz. 20:55 w m. Kiełczewo ul. Poznańska, 45-letni mieszkaniec gm. Kościan kierował pojazdem marki Renault, będąc w stanie nietrzeźwości tj. 2,56 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany dzięki czujności świadka, który powiadomił o swoich trafnych podejrzeniach, dzwoniąc na numer alarmowy.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 38-letni mieszkaniec gm. Kościan, który został zatrzymany w niedzielę około godziny 1:40, krótko po tym jak w Kiełczewie na ul. Polnej nie zapanował nad prowadzonym pojazdem i uderzył w ogrodzenie posesji oraz skrzynkę światłowodową. To zdarzenie to kolejny przykład, że alkohol za kierownicą to poważne zagrożenie dla samego kierującego jak i innych uczestników ruchu. Wykonane badanie trzeźwości wykazało w jego organizmie aż 2,98 promila alkoholu. Jak się również okazało, nie posiadał też uprawnień do kierowania pojazdami. Na szczęście nie doszło do tragedii i nikt nie odniósł obrażeń.

Policjanci zatrzymali kierującym prawo jazdy. Teraz odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Apelujemy o rozwagę, rozsądek oraz trzeźwość za kierownicą. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie, na które nie ma przyzwolenia. Nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że nasza zdolność reakcji i umiejętności prowadzenia spada. Jeżeli nie mamy pewności co do stanu trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! Konsekwencją kierowania pojazdami z promilami oprócz utraty prawa jazdy, często jest również utrata życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *