25 czerwca, 2024
AktualnościNa sygnale

Międzypowiatowe działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach powiatu kościańskiego

We wtorek kierowcy poruszający się drogami powiatu mieli okazję spotkać znacznie więcej patroli ruchu drogowego. Wspólna akcja policjantów z kilku jednostek na terenie powiatu kościańskiego wywołała lekkie poruszenie wśród kierowców. Wspólne służby będą kontynuowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu oraz eliminowanie z naszych dróg kierowców, którzy lekceważąco podchodzą do obowiązujących przepisów.

We wtorek ( tj. 14 maja br.) na terenie powiatu kościańskiego można było zauważyć zwiększoną ilość patroli ruchu drogowego. Był to efekt międzypowiatowych działań pn. „SPEED”. Policjanci z kościańskiego Wydziału Ruchu Drogowego przy wsparciu policjantów z sąsiednich powiatów: śremskiego, leszczyńskiego, grodziskiego oraz gostyńskiego, przeprowadzili wzmożone kontrole uczestników ruchu drogowego. Pełnili oni służbę w różnych zakątkach powiatu kościańskiego. Można ich było spotkać na głównych ciągach komunikacyjnych, a także na bocznych drogach. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Policjanci sprawdzali, czy kierujący przestrzegają ograniczeń prędkości oraz zasad bezpieczeństwa.

Podczas przedmiotowych działań policjanci skontrolowali 103 pojazdy, w tym 81 samochodów osobowych, 16 busów oraz 6 pojazdów ciężarowych, ujawniając łącznie 102 wykroczenia. Nałożyli 94 mandaty karne, w tym 89 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości jazdy. Ponadto zatrzymali 2 prawo jazdy za przekroczenie prędkości „50+” w terenie zabudowanym.

Jednym z zatrzymanych kierujących, którzy w terenie zabudowanym jechali zdecydowanie zbyt szybko był 45-latek zatrzymany przez policjantów ze Gostynia. Swoim Porsche w Bielewie tuż po godzinie 7:00 poruszał się z prędkością, aż 104 km/h. To o 54 km/h więcej niż dopuszczalne było w tym miejscu. Za wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 3000 zł, gdyż prędkościowe wykroczenie popełnił w warunkach recydywy. Oprócz mandatu w podwójnej wysokości otrzymał 13 punktów karnych, w wyniku czego uzbierał już maksymalny limit obowiązujący dla kierowców posiadających prawo jazdy powyżej roku, lecz prawo jazdy zostało zatrzymane przez policjantów na okres 3 miesięcy, z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Kierujący kontynuował dalszą jazdę na podstawie wydanego pokwitowania, które umożliwiało powrót do miejsca zamieszkania. Kwadrans później w Luboniu został ponownie zatrzymany do kontroli, tym razem przez kościańskich policjantów. Powodem kontroli ponownie było przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Tym razem o 15 km/h. Otrzymał mandat karny w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne, które spowodowały przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów. Nie dostanie więc automatycznie prawo jazdy po upływie 3 miesięcy, lecz aby je otrzymać będzie musiał zdać egzamin sprawdzający kwalifikacje.

Drugim kierującym, któremu zatrzymane zostało prawo jazdy na 3 miesiące za jazdę „50+” w terenie zabudowanym był 43-latek z powiatu obornickiego, który w Czempiniu na ulicy Śremskiej jechał pojazdem marki Hyundai z prędkością 104 km/h. Funkcjonariusze ze Śremu nałożyli na kierującego mandat karny w wysokości 1500 zł, a także na jego „konto dopisali” 13 punktów karnych. Następne spotkanie z mundurowymi w podobnych okolicznościach w okresie 2 lat, skutkować będzie dwukrotnym zaostrzeniem kary w związku z recydywą. Jeżeli kierowca w okresie najbliższych trzech miesięcy zlekceważy utratę prawo jazdy i zdecyduje się wsiąść za kierownicę pojazdu, okres zatrzymania prawa jazdy ulegnie natychmiastowemu wydłużeniu do 6 miesięcy.

Przypominamy:

To nie ostatnie działania jakie odbyły się na terenie naszego powiatu. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nadal prężnie będą monitorować ruch na podległym terenie.

Jak wynika z policyjnych statystyk to właśnie prędkość jest główną przyczyną poważnych wypadków drogowych, w których ginie najwięcej osób.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego, bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Nie warto ryzykować. Zwolnij!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *