25 czerwca, 2024
AktualnościNa sygnale

Aż 7 kierujących w 14 dni, wobec których zastosowano procedurę konfiskaty pojazdu

14 marca br. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która wprowadziła obligatoryjną konfiskatę samochodu w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie lub orzeczenia przepadku jego równowartości, gdy pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy. W przeciągu 14 dni obowiązywania nowych przepisów, na terenie powiatu kościańskiego zatrzymanych zostało, aż 7 kierowców, wobec których kościańscy policjanci zastosowali przepisy dotyczące procedury konfiskaty pojazdu. Niechlubni rekordziści mieli blisko 2,6 promila.

Zmiana w Kodeksie Karnym, która wprowadza surowsze konsekwencje, jest odpowiedzią na zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i rosnącą liczbę wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, ale też ma na celu działanie prewencyjne. Pomimo zaostrzenia kar dla nietrzeźwych kierujących oraz licznych apeli, wciąż na drogach powiatu zatrzymywani się kierowcy, którzy narażają innych uczestników ruchu drogowego na utratę życia i zdrowia. Choć od wejścia surowszych przepisów, wprowadzających konfiskatę pojazdów minęło zaledwie 14 dni, to na drogach powiatu kościańskiego policjanci zatrzymali, aż 7 kierujących, u których badanie trzeźwości wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

  • 16 marca br. ok. godz. 17:20 w Głuchowie na ul. Słonecznej policjanci zatrzymali 57-letniego kierującego motorowerem marki Leike, u którego badanie alkomatem wykazało 2,37 promila alkoholu w organizmie.
  • 18 marca br. ok. godz. 21:30 w Starym Białczu zatrzymana została 51-letnia mieszkanka gm. Śmigiel, która prowadziła pojazd Skoda Fabia, mając 1,78 promila alkoholu w organizmie.
  • 19 marca br. ok. godz. 12:35 w Czempiniu na ul. Kościańskie Przedmieście, 59-letni mieszkaniec gm. Czempiń kierując pojazdem Ford C-max spowodował kolizję na parkingu sklepowym i odjechał z miejsca zdarzenia. Po dotarciu policjantów do sprawcy okazało się, że jest nietrzeźwy. U mężczyzny badanie trzeźwości wykazało 1,93 promila alkoholu w organizmie.
  • 19 marca br. ok. godz. 16:30 zostaliśmy powiadomieni o kolejnej kolizji drogowej, której sprawca miał być nietrzeźwy i próbował odjechać. Do zdarzenia doszło w Nowym Luboszu na ul. Leśnej. 48-letni mieszkaniec gm. Kościan kierując pojazdem marki Ford Focus, uderzył w zaparkowany pojazd. Wykonane przez policjantów badanie trzeźwości potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego. W organizmie kierującego znajdowało się 2,29 promila alkoholu.
  • 21 marca br. ok. godz. 23:05 w Czaczu na ul. Wielichowskiej zatrzymany został 34-latek z gm. Włoszakowice, u którego badanie trzeźwości wykazało 1,64 promila alkoholu w organizmie. W stanie nietrzeźwości kierował Toyotą Land Cruiser, którego wartość sięga około 165 tys. zł.
  • 22 marca br. ok. 16:40 w Śmiglu na ul. Orzeszkowej zatrzymany przez policjantów został 44-latek z gm. Śmigle. Kierował on pojazdem Kia Rio, mając 2,56 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci ustalili, że zatrzymani wyżej kierujący nie są wyłącznymi właścicielami samochodów, którymi kierowali. W tej sytuacji zostanie orzeczony przez sąd przepadek równowartości pojazdu.

  • Do ostatniego zatrzymania doszło 26 marca br. około 12:20 na drodze pomiędzy Kościanem a Czaczem. U 43-latka z gm. Śmigiel, który kierował pojazdem Kia Sorento, badanie trzeźwości wykazało najwyższy wynik spośród zatrzymanych w ostatnich dniach osób, bo aż 2,58 promila alkoholu w organizmie. W tym przypadku kierowca oprócz tego, że straci prawo jazdy, może też stracić pojazd, którym się poruszał. Samochód został zabezpieczony i sąd może orzec jego przepadek.

Przypominamy!!!

14 marca br. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego. Zawiera ona znaczące zmiany w prawie dotyczące konfiskaty samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Wprowadza obligatoryjną konfiskatę samochodu w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd mając co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum 1 promil alkoholu. Wprowadzone zmiany mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W sytuacji, gdy pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, sąd orzeka przepadek jego równowartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *