13 kwietnia, 2024
AktualnościPomoc

„Otwarta strażnica” w kościańskiej komendzie

Kościańscy strażacy w niedzielę 11 lutego wznowili akcję „Otwarta strażnica”. Zainteresowanie tym co chcieli pokazać swoim Gościom okazało się bardzo duże.

W związku z trwającym sezonem grzewczym tematem przewodnim były zagrożenia spotykane w związku z eksploatacją urządzeń grzewczych. Strażacy pokazali sposoby zabezpieczenia domostw przed pożarem, zasady zachowania się na wypadek powstania pożaru. Szczególną uwagę położyli na zagrożenia związane z możliwością wystąpienia tlenku węgla wskazując źródła tego szczególnego zagrożenia oraz sposoby jak się przed nim ustrzec. Zachęcali do wyposażania domów i mieszkań w czujki tlenku węgla i dymu oraz inne urządzenia zabezpieczające a wśród osób, które poprawnie wypełniły ankietę tematyczną rozlosowano czujki tlenku węgla ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie. Pokazali także jak można nieść pomoc osobom, które mogły ulec zatruciu czadem. Na oddzielnych stanowiskach prezentowali między innymi sprzęt specjalistycznej grupy ratownictwa wodno-nurkowego oraz sprzęt wykorzystywany w ratownictwie wysokościowym. Była także okazja, by przybliżyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Mówili o tym jak korzystać z numerów alarmowych. Najmłodsi Goście najbardziej zainteresowani byli strażackimi pojazdami i umundurowaniem funkcjonariuszy. Gospodarze doradzali jak poruszać się w zadymionym pomieszczeniu i co robić, gdy w domu powstanie pożar. Tradycyjnie zadano wiele pytań o sprzęt, który na co dzień wykorzystywany jest podczas akcji ratowniczych.

Strażacy bardzo serdecznie dziękują wszystkim, którzy skorzystali z zaproszenia. To dla nich dowód dużego zainteresowania tym co robią codziennie. Ważny jest dla nich także walor edukacyjny i prewencyjny całego przedsięwzięcia.

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *