23 lutego, 2024
AktualnościKultura

Kolejna duża inwestycja w oświetlenie uliczne

Samorząd Kościana pozyskał blisko 1,3 mln zł na wymianę 846 ulicznych lamp sodowych na energooszczędne oświetlenie ledowe.

Sukcesem zakończyły się starania samorządu o pozyskanie pieniędzy na wymianę starych, nieenergooszczędnych opraw sodowych na nowoczesne oświetlenie ledowe. Zamontowanych zostanie 846 nowych opraw.

To kolejna duża inwestycja mająca wpływ na efektywność oświetlenia miejsc publicznych i poprawę bezpieczeństwa po zmroku.

Kończymy realizację wartego ponad 1,3 miliona złotych projektu obejmującego postawienie 140 nowych lamp na 15 ulicach i jednocześnie rozpoczynamy przygotowania do wymiany aż 846 opraw sodowych w istniejących lampach na oprawy ledowe. To zadanie kosztować będzie 1,6 miliona złotych, z czego aż 80 procent pokryjemy z uzyskanej dotacji z programu Polski Ład – mówi Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana.

Wymiana opraw realizowana będzie w przyszłym roku. Obecnie dobiega końca montaż nowych 140 lamp, w tym w tak newralgicznych punktach jak przejścia dla pieszych na ulicach Północnej, Śmigielskiej i Wyzwolenia oraz przy Szkole Podstawowej nr 4.

Na początku kadencji, za 1,3 mln zł wymieniliśmy oprawy sodowe na ledowe w 529 lampach ulicznych. W tym roku zbudowaliśmy 140 nowych lamp, a w przyszłym roku wymienimy 846 istniejących opraw na ledowe. Wszystkie te inwestycje, nie tylko podnoszą efektywność energetyczną, ale poprawiają także bezpieczeństwo i komfort poruszania się po zmroku – mówi burmistrz.

Zrealizowane i planowane inwestycje mają za zadanie obniżenie zużycia energii elektrycznej, efektywniejsze oświetlenie miejsc publicznych i zmniejszenie kosztów konserwacji urządzeń.

Źródło: www.koscian.pl