23 lutego, 2024
AktualnościNa sygnale

Odśnieżanie pojazdów to obowiązek

W ciągu ostatnich kilku dni temperatura powietrza znacznie spadła. Apelujemy o odpowiednie przygotowywanie pojazdów do podróży. To twój obowiązek! Spadający z aut śnieg, czy też lód z ciężarówek to śmiertelne zagrożenie.

Spadający śnieg czy lód z dachu pojazdów to niestety dość częsty widok na drogach. Często doprowadzając do poważnych zdarzeń. Trafiony spadającą bryłą lodu samochód ulega uszkodzeniu i stwarza ogromne zagrożenie dla podróżujących nim osób.

Choć temperatury poniżej zera w naszym rejonie odnotowane są dopiero od kilku dni, to już doszło do zdarzeń drogowych, których można było uniknąć, gdyby kierujący nie zaniedbali obowiązku przygotowania pojazdu do jazdy.

– W poniedziałek około godziny 12:35 na drodze S5 spadający lód z nieoczyszczonej naczepy ciągnika siodłowego Scania uszkodził inny ciągnik siodłowy Daf, którym kierował 37-letni mieszkaniec Grodziska Wielkopolskiego. Sprawca 44-letni obywatel Ukrainy został ukarany mandatem karnym.

– We wtorek około godziny 14:00 na drodze S5 spadający lód z nieoczyszczonej naczepy ciągnika siodłowego uszkodził pojazd marki Skoda Octavia, którym kierowała 48-letnia mieszkanka Kościana. Nieświadomy sprawca zdarzenia odjechał z miejsca zdarzenia. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez kościańską komendę.

W tych przypadkach skończyło się jedynie na uszkodzeniach pojazdów. Nie zawsze jednak kończy się to szczęśliwie.

Pamiętajmy, że okres zimowy wymaga na kierowcy zmiany stylu jazdy. Musimy wcześniej hamować, zwiększyć odległość między pojazdami, zwłaszcza jeśli na drodze zalega ujechany śnieg, a czasami lód.

Na kierowcy spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania samochodu do jazdy. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym, musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób jadących nim lub innych uczestników ruchu.

Za niedopełnienie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym lub do sądu może zostać skierowany wniosek o ukaranie. Jeżeli jednak w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku drogowego, kierującemu grozi również odpowiedzialność karna. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku wypadku śmiertelnego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wyruszając rano w drogę, warto wyjść z domu kilka minut wcześniej i oczyścić szyby z lodu lub śniegu. Jazda z oczyszczonym kilkunastocentymetrowym kawałkiem przedniej szyby nie wróży nic dobrego. Liczenie na to, że w trakcie jazdy szyba szybko się oczyści, może przyczynić się do zdarzenia z powodu fatalnej widoczności. Nie zapominajmy o bocznych szybach i lusterkach zewnętrznych. Wszystkie te elementy mogą się przydać w bezpiecznej jeździe.

Apelujemy również do właścicieli i zarządzających firmami transportowymi, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę.

Rozsądek, odpowiedzialność i respektowanie obowiązujących przepisów drogowych na pewno będą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Apelujemy więc o ostrożność i bezpieczną jazdę!