14 kwietnia, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

Pożar i ewakuacja urzędu.

Dym, alarm, ewakuacja wszystkich osób przebywających w budynku Urzędu, a potem bezpieczny powrót do pracy – to wszystko działo się w środę, 15 listopada 2023r. o godz. 8.00 w budynku Urzędu Gminy Kościan.

Były to zaplanowane ćwiczenia ewakuacyjne, które miały na celu praktyczne sprawdzenie warunków ewakuacji oraz przećwiczenie postępowania pracowników w przypadku sytuacji kryzysowych podczas normalnego funkcjonowania obiektu.

Scenariusz zakładał zadymienie w jednym z biur urzędu, w wyniku czego powiadomiono służby ratunkowe i jednocześnie rozpoczęła się ewakuacja pracowników oraz klientów nie tylko przebywających w tym czasie w zagrożonym obiekcie.

Koordynatorem działań był dh Grzegorz Stanisławiak Komendant Gminny OSP, a w praktycznych działaniach wzięli udział pracownicy Urzędu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Sprawnie i cyklicznie przeprowadzana próbna ewakuacja to jeden z podstawowych czynników pozytywnie wpływających na bezpieczeństwo pracowników. Takie ćwiczenie to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy, który powinien działać zgodnie z przepisami o próbnej ewakuacji i zasadami BHP.