25 maja, 2024
AktualnościKontaktNa sygnalePomoc

Śnięte ryby w Obrze

Wysokie temperatury i brak odpowiedniej ilości opadów deszczu sprawiły, że w wodzie znajduje się zbyt mała ilość tlenu. Zjawisko to nazywane przyduchą doprowadziło do pojawienia się śniętych ryb w Obrze.

Brak tlenu w kanale Obry spowodowany jest wysokimi temperaturami oraz ostatnimi opadami, które dodatkowo doprowadziły do wymieszania zawartości dna wraz z wodą jeszcze bardziej zmniejszając jego poziom.
Strażacy z OSP Kościan przystąpili do napowietrzania wody za pomocą motopomp. Trwają również działania przy regulacji zwiększenia przepływu na kościańskim kanale Obry.

Przyducha, czyli zbyt mała ilość tlenu w wodzie jest przyczyną pojawienia się śniętych ryb w kanale Obry. Przyczyną przyduchy natomiast – gorąco i brak opadów, które doprowadzają do bardzo małych przepływów w ciekach wodnych.  Z powodu braku tlenu ryby zaczynają pływać blisko powierzchni wody i pobierać tlen z atmosfery, co niestety, jest dla nich niewystarczające.

Kanał Obry został skontrolowany przez pracowników Wodociągów Kościańskich pod kątem nielegalnych zrzutów cieczy do kanału. Nic jednak na to nie wskazuje.
O sytuacji poinformowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, którego inspektorzy dokonali kontroli natlenienia, przewodności oraz pH wody w kanale.

Foto: Wodociągi Kościańskie