25 maja, 2024
AktualnościNa sygnale

Na ,,podwójnym gazie,,z zakazami do prowadzenia pojazdów

26-latka z gm. Kościan oraz 64-latka z gm. Czempiń zatrzymanych przez policjantów w miniony weekend łączą dwie rzeczy. Oboje kierowali pojazdami w stanie nietrzeźwości, a także oboje posiadali już czynne zakazy kierowania pojazdami. Mimo tego wsiedli za kierownicą swoich pojazdów. Teraz będą tłumaczyć się w Sądzie.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło 27 maja br. około godziny 10:30 w miejscowości Jasień. Do zatrzymania doszło dzięki czujności mieszkańców, którzy ujęli nietrzeźwego kierującego pojazdem marki Fiat, a następnie powiadomili o tym fakcie dyżurnego kościańskiej komendy. Po dotarciu patrolu policji na miejsce, kierujący został poddany kontroli trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało 2,73 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze dokonali również sprawdzenia kierującego w policyjnych systemach, gdzie okazało się, że 64-letni mieszkaniec gm. Czempiń nie stosował się do wydanego przez Sąd Rejonowy zakazu kierowania pojazdami.

Kolejne zatrzymanie miało miejsce dzień później tj. 28 maja br. w miejscowości Choryń około godziny 15:40. Do kontroli drogowej zatrzymany został pojazd marki Audi, którym kierował 26-letni mieszkaniec gm. Kościan. I w tym przypadku po badaniu trzeźwości okazało się, że kierował on pomimo spożytego wcześniej alkoholu. Badanie wykazało u niego 0,84 promila alkoholu w organizmie. I tym razem również okazało się, że kierowca posiada już czynny zakaz kierowania pojazdami.

Obie kontrole drogowe swój finał znajdą w Sądzie.

Przypominamy,że nietrzeźwemu kierowcy oprócz kary pozbawienia wolności grozi wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi:

– grzywna, kara ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,

– zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,

– kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).


Natomiast za przestępstwo określone w art. 244kk tj. niestosowanie się do orzeczonego środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

Żródło Kpp Kościan