24 lipca, 2024
AktualnościNa sygnale

Fake news – Nie klikaj w podejrzane linki

Groźnie brzmiąca informacja o kradzieży rozbójniczej z bronią palną, która miała mieć miejsce w Kościanie to FAKE NEWS. Na kilku grupach popularnego portalu społecznościowego pojawiła się fałszywa informacja z podejrzanym linkiem, mającym odnosić się do publikacji wizerunku sprawcy przez policję. Ostrzegamy przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia.

„Kradzież rozbójnicza na sklep w Kościanie. Policja publikuje wizerunek sprawcy” – taka informacja pojawiła się na portalu społecznościowym.

OSTRZEGAMY to FAKE NEWS

Osoby, które spotykają się z taką informacją, zachęcane są do kliknięcia w link. Często, bez zastanowienia wchodzą na podejrzana stronę, aby sprawdzić autentyczność groźnie brzmiącej informacji z ich najbliższego otoczenia. Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność, ponieważ takie ogłoszenia to fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, publikowane w celu osiągnięcia korzyści przez nieuczciwe osoby. Celowo używane są w nich chwytliwe nagłówki, by przyciągnąć uwagę czytającego. Wystarczy chwila zastanowienia, aby stwierdzić, że konto, z którego został udostępniony link jest fikcyjne oraz strona, na której, rzekomo są umieszczone informacje o całym zdarzeniu, również jest podejrzana. Klikając w takie linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a. Jeśli wydaje się nam, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią i pod żadnym pozorem nie udostępniajmy tego dalej.

Apelujemy o zachowanie ostrożności w sieci!

Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.