Podsumowanie działań „NURD”

22 marca br., w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzali wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których głównym celem było bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Do działań włączyli się również funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kościanie.

Działania „NURD” od dłuższego czasu wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Piesi, rowerzyści oraz osoby poruszające się na hulajnogach oraz rolkach nie są chronieni poprzez różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa. To właśnie oni w porównaniu z innymi uczestnikami ruchu są najbardziej narażeni na skutki wypadków drogowych.

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci ujawnili, aż 62 wykroczenia drogowe. W związku z ujawnionymi wykroczeniami, funkcjonariusze nałożyli 26 mandatów karnych oraz skierowany został jeden wniosek o ukaranie do Sądu. Wobec 35 uczestników ruchu drogowego zastosowany został środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.

Wśród 18 ujawnionych wykroczeń popełnionych przez pieszych, większość dotyczyło przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Rowerzyści popełnili 19 wykroczeń, które głównie dotyczyły poruszania się po chodniku oraz przejściach. Natomiast kierujący pojazdami dopuścili się 25 zachowań niezgodnych z przepisami ruchu drogowego. Jednemu kierującemu zatrzymane zostało prawo jazdy oraz ujawniony został jedne przypadek poruszania się pojazdem pomimo braku obowiązkowego ubezpieczenia OC. 

Piesi pamiętajcie!!

O swoje bezpieczeństwo warto zadbać również samemu. Choć przepisy nakazują pieszym noszenie elementów odblaskowych od zmierzchu do świtu poza terenem zabudowanym, warto je zakładać wszędzie. Poprawiają one widoczność pieszych, a tym samym może uratować wasze życie.

Apelujemy również do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Pamiętajcie ich nie chronią poduszki powietrzne oraz karoseria samochodu.

Sprawdź także

Apel o pomoc dla Hani z Nowego Lubosza. Dziewczynka ma za sobą już 18 operacji

Hania Witomska ma zaledwie dwa latka, a przeszła już tak wiele. Poznajcie historię Haneczki. Hania …