Nietrzeźwy, bez uprawnień spowodował kolizję

Policjanci z Posterunku Policji w Czempiniu interweniowali wobec 31-letniego mieszkańca pow. kościańskiego, który nie dość, że kierował bez uprawnień i w stanie nietrzeźwości, to jeszcze spowodował kolizję drogową. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje Sąd. Grozi mu kara pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

18 lutego br. około godz. 1:40 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kościanie otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej, do której miało dojść w Czempiniu na ul. Kościańskie Przedmieście.

Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że 31-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i uderzył w tył zestawu pojazdów ciągnika siodłowego marki Man wraz z załączoną naczepą. Zapewne zdarzenia można byłoby uniknąć gdyby szybkość reakcji kierowcy, nie była obniżona przez sporą ilość alkoholu w organizmie kierującego. Okazało się, że sprawca kolizji jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 2,16 promila alkoholu, a podczas sprawdzania jego danych w systemach, funkcjonariusze ustalili, że nie ma on również uprawnień do kierowania pojazdami. Pojazd sprawcy kolizji został odholowany, a za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed sądem.

Przypominamy, że nietrzeźwy kierowca oprócz kary pozbawienia wolności grozi wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi:

  • grzywna, kara ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Zaznaczyć należy, że odpowiedzialność ponosi również osoba, która dopuściła do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka (art. 96 § 1 pkt. 3 kodeksu wykroczeń). Na taką osobę sąd może również nałożyć karę grzywny.

Sprawdź także

Droga Krzyżowa w Śmiglu – fotorelacja

Tegoroczna Droga Krzyżowa odbyła się 31 marca po mszy świętej o godzinie 17:00. Wierni uczestniczyli …