14 kwietnia, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

Pożar domu w Widziszewie. Ustalono przyczynę zdarzenia

Sześć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, który pojawił się na poddaszu domu rodzinnego w Widziszewie w poniedziałek po południu. Na szczęście mieszkańcy mogą spędzić noc w budynku.

– Po godz. 17.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru domu jednorodzinnego w Widziszewie. Z otrzymanych informacji wynikało, że pożarem objęty jest strych budynku. Na miejsce zostało zadysponowanych 6 zastępów straży pożarnej, w tym 3 jednostki ratowniczo-gaśnicze z Kościana oraz 3 zastępy OSP z Czacz, Gryżyny i Starego Bojanowa – informuje Bartosz Napierała, oficer prasowy KP PSP w Kościanie.

Po przybyciu na miejsce strażacy stwierdzili, że pożarem objęta jest drewniana więźba dachowa budynku. Mieszkańcy domu zdążyli bezpiecznie go opuścić przed przybyciem jednostek. Działania gaśnicze polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się część dachu. Utrudnienie w akcji stanowił brak dostępu do nieużytkowego poddasza.

Na szczęście ogień udało się opanować. Po jego ugaszeniu strażacy rozebrali część nadpalonej konstrukcji dachu i zabezpieczyli go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Choć woda użyta do gaszenia ognia spowodowała spustoszenie w budynku, na szczęście nadaje się on do mieszkania.

– Prawdopodobną przyczyną pożaru była niesprawność przewodów kominowych. Dlatego uczulamy na to i przypominamy o regularnych przeglądach wykonywanych przez mistrzów kominiarskich – mówi Bartosz Napierała.

Budynek, w którym doszło do pożaru ogrzewany jest zarówno paliwem stałym, jak i jest wyposażony w instalację gazową.

Tekst Milena Waldowska / Koscianiak.pl