Przypominamy o zimowych zagrożeniach na drogach

Mamy zimową aurę. Przypominamy więc o głównych zagrożeniach i prosimy o rozwagę na drogach.

  • Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że prędkość dopuszczalna, na przykład podczas przymrozków, nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną! A niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może doprowadzić do wypadku drogowego, także tragicznego w skutkach.
  • Przypominamy również o tym, że całkowita droga hamowania przy prędkości 50 km/h na ubitym śniegu, na letniej oponie wynosi 48 metrów. Na zimowej – 25 metrów.
  • Trzeba przewidywać zagrożenia. Uważajmy w pobliżu przejść dla pieszych, aby przy śliskiej nawierzchni, dojeżdżając do nich można było w porę wyhamować.
  • Trzeba też dać sobie więcej czasu na dojazd do pracy i wszędzie tam, gdzie będzie to konieczne, aby nie wpaść w poślizg i panować nad autem. Ten czas jest też potrzebny wówczas jeżeli nie garażujemy auta. Przed wyjazdem trzeba oczyścić szyby, wszystkie szyby!
  • Pamiętajmy też o tym, że przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych takie manewry jak wyprzedzanie, wymijanie czy też wchodzenie w zakręt mogą być bardzo niebezpieczne.
  • Przypominamy również o zasadzie szczególnej ostrożności. Kierowca powinien mieć „oczy dookoła głowy”. Chwila nieuwagi może skończyć się zdarzeniem drogowym.
Ruszyła ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”

Sprawdź także

Finał VIII edycji powiatowego konkursu „Bezpieczny Przedszkolak”

We wtorek, 30 maja 2023r., w Zespole Szkół Gminy Kościan w Starych Oborzyskach odbył się …