24 lipca, 2024
AktualnościKontaktNa sygnalePomoc

Zgłoszenie na Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomogło wyeliminować nietrzeźwego kierowcę

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i osobie, która naniosła na nią informację, policjanci wyeliminowali z dróg nietrzeźwego kierowcę, który prawdopodobnie regularnie jeździł samochodem po wypiciu alkoholu. Stracił prawo jazdy na co najmniej 3 lata i czeka go sprawa w sądzie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie pozwalające od ponad 6 lat na komunikowanie się społeczeństwa z Policją.

Z tej internetowej aplikacji, dostępnej na stronach internetowych wszystkich komend korzysta mnóstwo użytkowników. Obywatele, w sposób anonimowy, nie wychodząc z własnego domu mają możliwość wskazania miejsca, w którym dochodzi do naruszeń prawa. Jest to narzędzie wspomagające pracę Policji w dziedzinie bezpieczeństwa. Każde ze zgłoszeń poddawane jest przez policjantów wnikliwej weryfikacji, a w razie konieczności podejmowana jest współpraca ze stosownymi instytucjami.

Jednym ze zgłoszeń, które w ostatnim czasie zostało naniesione na mapę w regionie leszczyńskim było spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym na terenie gminy Osieczna. Osoba dokonująca zgłoszenia mając możliwość dodania krótkiego komentarza, poinformowała o mężczyźnie, który regularnie wieczorem jeździ w stanie nietrzeźwości do sklepu po alkohol.

Leszczyński koordynator Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa skierował tą informację do policjantów ruchu drogowego. Już po kilku dniach na terenie gminy Osieczna mundurowi zatrzymali 39-letniego kierowcę samochodu osobowego, który miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Mężczyzna stracił prawo jazdy na co najmniej 3 lata. Jeszcze dzisiaj do leszczyńskiej prokuratury, a w dalszej kolejności do sądu, trafi akt oskarżenia w tej sprawie. Podejrzanemu grozi do 2 lat więzienia oraz wysokie kary pieniężne.

Przypomnijmy, że obecnie korzystający z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mają do dyspozycji 24 zagrożenia, w tym m.in. nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających, przekraczanie dozwolonej prędkości, akty wandalizmu, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo, czy osoba bezdomna wymagająca pomocy.

Mając na uwadze zbliżający się okres zimowy, a tym samym powracające okresowo zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, w tym uzależnionych od alkoholu oraz osób starszych, nieporadnych życiowo polegające na ryzyku wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji bezpośredniego zagrożenia dla ich życia i zdrowia, należy zauważyć, że i w tym obszarze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby przekazać Policji sygnał o miejscu pobytu osoby, której aktualna sytuacja życiowa niesie za sobą ryzyko wychłodzenia organizmu. Wykorzystując kategorię zagrożenia „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, istnieje możliwość udzielenia pomocy takiej osoby.

Jeżeli posiadacie Państwo wiedzę o takich osobach, Policja apeluje o wskazywanie miejsc ich przebywania za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia do dyspozycji pozostaje telefon alarmowy 112 lub bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami Policji.

Zachęcamy do dalszego korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.