24 lutego, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

7 milionów na zakupy dla kościańskiego szpitala.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie otrzyma 7 milionów złotych na uzupełnienie i wymianę aparatury medycznej wykorzystywanej w diagnostyce i leczeniu hospitalizowanych pacjentów.

Kościański szpital wziął udział w konkursie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zgłoszony projekt został pozytywnie oceniony w konkursie Nr RPWP.11.02.00-IZ.00-30-002/22 dla Działania 11.2 „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia (REACT-EU)”.

  • Przy wyborze sprzętu, który chcemy kupić braliśmy pod uwagę jego wyeksploatowanie i użyteczność dla szpitala. Przetargi na zakup sprzętu ogłosimy tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Wszystkie zakupy musimy zrealizować do połowy przyszłego roku. Wszystkie te sprzęty poprawią poziom leczenia w szpitalu – mówi Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie. – Planujemy zakup m.in. kolejnego cyfrowego aparatu RTG. To pozwoli nam na rezygnację z aparatu analogowego, który do swojej pracy wymaga utrzymywania kosztochłonnej ciemni. Rezygnacja z analogowego RTG zmniejszy też negatywny wpływ działania pracowni na środowisko naturalne – wyjaśnia dyrektor W. Maćkowiak. – Aparat rentgenowski będzie wzbogacony o system operacyjny PACS, który powoli nam na sprawniejsze przesyłanie obrazów, ich obróbkę i archiwizowanie danych. Sprzęt, który chcemy kupić do Bloku Operacyjnego będzie wzbogacony o nowsze technologie. Rozstrzygnięty konkurs to nie jedyne postępowanie w ramach którego ubiegamy się o środki dla szpitala. Cieszę się, że w każdym przypadku możemy liczyć na wsparcie powiatowego samorządu – uzupełnia dyrektor Maćkowiak.

Całkowita kwota dofinansowania wynosi 7 mln zł, z czego 1 mln 50 tys. zł pochodzić będzie z przyszłorocznego budżetu Powiatu Kościańskiego.

  • Powiat Kościański w całej swojej działalności wspiera i modernizuje SP ZOZ w Kościanie. Każda inwestycja nas cieszy. Sukces w rozstrzygniętym właśnie konkursie i tak znaczne, pozyskane z Unii Europejskiej pieniądze dla naszego szpitala bardzo cieszą. Radość jest tym większa, że wobec trudności finansowo – gospodarczych, z którymi przyjdzie się nam w najbliższych miesiącach mierzyć takie inwestycje i zakupy bez unijnych pieniędzy nie byłyby możliwe. Samorząd Powiatu Kościańskiego mógł jeszcze – na przyszły rok – zaplanować wsparcie szpitala kwotą ponad miliona złotych. Możliwość zaplanowania takiego wydatku, gdy spojrzymy na warunki finansowe samorządów w Polsce to także sukces. W mojej opinii jest on możliwy dzięki temu, że Rada i Zarząd w racjonalny sposób prowadzą politykę budżetową Powiatu – mówi Henryk Bartoszewski – Starosta Kościański.

Pozyskana kwota pozwoli w ramach projektu na zakup cyfrowego aparatu RTG wraz z systemem operacyjnym PACS. Urządzenie to trafi do Centrum Diagnostyki Obrazowej.

Na Blok Operacyjny szpitala zostanie zakupiony laparoskop, artroskop, aparat RTG tzw. ramię C oraz dwa aparaty do znieczulenia.

Dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii zostanie zakupionych po 5 sztuk respiratorów i kardiomonitorów.

Plan zakłada zakup dwóch aparatów USG. Jeden uzupełni wyposażenie Bloku Operacyjnego, a drugi Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Pozyskane z sukcesem środki unijne pozwolą także na zakup dwóch nowych w pełni wyposażonych ambulansów medycznych. Karetki będą wyposażone m.in. w respirator, defibrylator, aparat USG, urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

Zakupy muszą być zrealizowane do 30 czerwca 2023 roku.