95-lecie Orkiestry Dętej OSP Kościan [ZDJĘCIA]

Ach, cóż to był za koncert. Pełen wzruszeń, wspomnień, a przede wszystkim muzyki w wykonaniu członków orkiestry oraz tańca prezentowanego przez mażoretki Rytmix. Jubileuszowy występ odbył się w sobotę, 5 listopada w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Na widowni sali widowiskowej KOK-u zasiedli zaproszeni goście, a także emerytowani członkowie orkiestry, rodziny i przyjaciele muzyków oraz członkowie zaprzyjaźnionych orkiestr i grup mażoretkowych. Wszyscy spotkali się, by świętować wspólnie 95 lat kościańskiej orkiestry działającej obecnie pod szyldem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościanie oraz 6 lat grupy mażoretek Rytmix działającej przy orkiestrze.

Zgromadzonych powitał Paweł Drozda, prezes Stowarzyszenia Orkiestry OSP. Następnie od razu przystąpiono do wyróżnienia członków orkiestry. Pamiątkowe medale otrzymali wszyscy muzycy oraz mażoretki w różnych grupach wiekowych. Były także specjalne wyróżnienia. Wręczono je najstarszym stażem członkom orkiestry i mażoterek. Wyjątkową chwilą było wyróżnienie zasłużonych orkiestrantów. Statuetkę otrzymał Edmund Neumann, najstarszy emerytowany członek orkiestry, który jest związany z zespołem od 1946 roku. Wyróżnienia otrzymali ponadto: Jan Neumann, który jest synem pana Edmunda, Henryk Kaźmierczak, Bernard Dudziak, Eugeniusz Radziejczyk, Rudolf Gawenda, Grzegorz Matyja, Marian Drozda, czyli obecny dyrygent. Podziękowania od orkiestry otrzymały także wybrane osoby, w tym samorządowcy i inni piastujący różne stanowiska.

Po podziękowaniach i gratulacjach przyszedł czas na koncert. Miał on dynamiczny przebieg, gdyż przeplatany był występami orkiestry oraz tańcem mażoretek. Publiczność usłyszała międzynarodowe klasyki. Zgromadzeni mieli ponadto okazję poznać szczegółowy rys historyczny orkiestry oraz mażoretek. Orkiestra powstała w 1927 roku przy kościańskiej „Cukrowni”. Przetrwała wojnę i poprzedni ustrój, a po likwidacji „Cukrowni” pod swoje skrzydła orkiestrę wzięła jednostka OSP Kościan. Na przestrzeni lat orkiestra koncertowała tysiące razy, a także brała udział z sukcesami w wielu przeglądach muzycznych. Dziś w skład zespołu wchodzą muzycy w różnym wieku, a muzyka łączy często całe rodziny.

Mażoretki Rytmix mają znacznie krótszą historię, ale za sobą także kilka znaczących sukcesów w różnych konkursach, w tym międzynarodowych. Grupa składająca się z kilku sekcji dziewczynek i kobiet w różnym wieku powstała w 2016 roku. Jej inicjatorem był prezes Paweł Drozda, który współpracując z orkiestrą ze Wschowy postanowił namówić tamtejszą szefową mażoretek Kamilę Rzepielę-Drgas to poprowadzenia grupy w Kościanie. I tak też się stało. Trenerka z powodzeniem prowadziła grupę przez 5 lat, a od ubiegłego roku trenerką jest Maja Hertmanowska.

Podczas koncertu nie zabrakło także życzeń i gratulacji złożonych na ręce orkiestry przez obecnych gości. To był jednym słowem wyjątkowy wieczór i aż trudno sobie wyobrazić z jakim rozmachem obchodzone będzie 100-lecie orkiestry. A to już za 5 lat.

Foto/Tekst Milena Waldowska / Koscianiak.pl

Sprawdź także

Apel o pomoc dla Hani z Nowego Lubosza. Dziewczynka ma za sobą już 18 operacji

Hania Witomska ma zaledwie dwa latka, a przeszła już tak wiele. Poznajcie historię Haneczki. Hania …