Uciekając staranował radiowóz. Teraz odpowie przed Sądem

Kierowca mercedesa, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej 13 września 2022r, uderzając w bok ścigającego go radiowozu został zatrzymany. Uciekał, bo był poszukiwany listem gończym i posiadał zakaz kierowania pojazdami.

Dla przypomnienia, zdarzenie miało miejsce we wtorek, 13 września o godzinie 4:10 na ulicy Gostyńskiej w Kościanie. Policjanci podjęli próbę zatrzymania do kontroli drogowej kierującego mercedesem. Kierowca auta na widok radiowozu wyraźnie przyspieszył i zaczął się oddalać. Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe dając kierującemu sygnał do zatrzymania. Kierowca pojazdu nie reagował jednak na wydawane polecenia i kontynuował jazdę. Gdy próbowali wyprzedzić uciekającego kierowcę, ten wykonał gwałtowny skręt i uderzył w prawą stronę radiowozu. W wyniku uszkodzenia koła policyjnego auta, dalszy pościg nie mógł być kontynuowany. Po niedługim czasie porzucony pojazd został odnaleziony na terenie leśnej osady Miranowo w powiecie gostyńskim. Znajdujące się na pojeździe teblice rejestracyjne pochodziły z innego pojazdu.

Wykonane na miejscu czynności procesowe oraz zebrany materiał dowodowy pozwoliły na szybkie ustalenie sprawcy, lecz na fizyczne jego zatrzymanie było trzeba poczekać. 30-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej, ponieważ był od dłuższego czasu poszukiwany listem gończym i ukrywał się przed organami ścigania. Podjęte wspólne działania policjantów z Wydziału Kryminalnego KPP w Kościanie wraz z policjantami z Wydziału Ochrony i Poszukiwań Osób KWP w Poznaniu, pozwoliły ustalić miejsce ukrywania się mężczyzny i ostateczne jego zatrzymanie. Do zatrzymania doszło w miniony wtorek, 18 października 2022r w godzinach popołudniowych.

Po spędzeniu nocy w policyjnym areszcie, zostały mu przedstawione zarzuty popełnienia przestępstwa kierowania pojazdem w okresie obowiązywania zakazu kierowania pojazdami oraz niezatrzymania niezwłocznego pojazdu pomimo wydawania sygnałów do zatrzymania się przez funkcjonariusza policji, w okresie warunkowego zawieszenia wcześniej zasądzonej kary, a także za popełnione w trakcie ucieczki wykroczenia.

Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie będzie tłumaczył się przed sądem, który w najbliższym czasie zdecyduje o jego winie i karze. Na rozprawę będzie oczekiwał w Areszcie Śledczym, gdzie został doprowadzony aby odbyć karę 1 roku pozbawienia wolności za wcześniejsze przestępstwo.

Przypominamy, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej od 1 czerwca 2017r jest przestępstwem:

Zgodnie z art. 178 b kodeksu karnego „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest również karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sprawdź także

Odśnieżanie pojazdów to obowiązek

W ciągu ostatnich kilku dni temperatura powietrza znacznie spadła. Apelujemy o odpowiednie przygotowywanie pojazdów do …