25 czerwca, 2024
AktualnościKulturaSport

„Świętojańska Noc Kolorów” – zaproszenie

„Świętojańska Noc Kolorów” – to sportowa propozycja śmigielskiego samorządu na spędzenie ostatniej soboty czerwca.

Nocny Bieg Świętojański odbywa się od 2017 roku. 25 czerwca 2022 r. odbędzie się po raz 5. Od pierwszych edycji był biegiem ulicznym, jednak w roku 2021 zmieniono trasę na przełajową.
– „W tym roku wracamy do korzeni biegu i na asfalt. Bieg odbędzie się ulicami Śmigla, ale przygotowaliśmy trasę, której jeszcze nie było.” – zapowiada Marcin Jurga zastępca burmistrza Śmigla – „Można to nazwać nowym otwarciem, bo przygotowaliśmy wiele dodatkowych atrakcji.

Areną zmagań będzie pętla o długości 5 km. Biegacze rywalizowali będą na dystansach 5 i 10 km. Tradycyjnie też na starcie staną miłośnicy nordic walking, którzy do pokonania będą mieli 5 km. Trasa ma być zróżnicowana i zapewnić satysfakcję zarówno fanom asfaltu jak i fanom bardziej nierównych nawierzchni. – „A dodatkowo będzie biegła przez urokliwe miejsca naszego pięknego miasteczka i zapewni walory krajobrazowe” – komentują organizatorzy.

Hasłem przewodnim tegorocznego biegu jest „Świętojańska Noc Kolorów”. Gra słów nieprzypadkowa – na trasie będzie wyznaczona bowiem “strefa kolorów” w której biegacze zostaną obsypani popularnymi proszkami holi. Nie będzie to jednak obowiązkowe i będzie można ją ominąć, ale będzie się to wiązało z nieco dłuższym dystansem biegu. – „Można więc powiedzieć, że osoby, które zdecydują się przebiec przez strefę kolorów i nieco się ubrudzić, będą dodatkowo premiowani bo przebiegną krótszy dystans” – informuje Marcin Jurga.

To nie koniec nowości. Od nadchodzącej edycji Nocny Bieg Świętojański będzie miał swojego patrona. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić pamięć śp. Tomasza Frąckowiaka – nauczyciela wychowania fizycznego, który od pierwszej edycji był w sztabie organizacyjnym biegu. Odszedł przedwcześnie w styczniu 2021 roku w wieku zaledwie 54 lat.

Na biegaczy będą w tym roku czekały 2 dodatkowe nagrody. Pierwsza z nich będzie nagrodą memoriałową im. Tomasza Frąckowiaka i zostanie na stałe także w kolejnych edycjach biegu. – „Nasz patron urodził się 3 lutego, a więc dodatkową nagrodę zdobędzie osoba która jako trzecia dotrze na metę (nieważne czy będzie to osoba z dystansu 5, 10 km czy nordic walking)” – informują w mediach społecznościowych organizatorzy.
Druga nagroda związana jest z 5 edycją rocznicy biegu. – „Dla urozmaicenia rywalizacji pomyśleliśmy, że wynagrodzimy osobę, która ukończy zawody z czasem 55:55”. Jeżeli nikt nie ukończy dokładnie z takim czasem, upominek otrzyma osoba która będzie tego czasu najbliżej.”

Zapisy na zawody wystartują jeszcze w tym tygodniu. Formularz dostępny będzie na stronie www.aktywny.smigiel.pl. Tam też znajduje się regulamin biegu oraz wszystkie szczegóły.