Jadłodzielnia przy darmowym sklepie stowarzyszenia Rzeczodzielnia

Przy Rzeczodzielni pojawiła się lodówka na jedzenie dla potrzebujących.

Na terenie naszego kraju jest już wiele takich punktów. Zainstalowanie lodówki było planowane od samego początku istnienia Rzeczodzielni. Jednak przedsięwzięcie wymagało przygotowania. Oprócz zakupu samego urządzenia trzeba było także zainstalować kamerę.


– Naszym celem nie jest absolutnie podglądanie tego kto tu wchodzi i co zabiera – tłumaczy Karolina Zawisła, prezes Stowarzyszenia Rzeczodzielnia. – Monitoring jest dla bezpieczeństwa. Nie chcielibyśmy, by lodówka została od razu zniszczona. A istnieje takie ryzyko.


Lodówka jest dostępna dla wszystkich potrzebujących, a także dla osób, które chcą pomóc innym poprzez zostawienie w niej jedzenia. Jest to oprócz przede wszystkim pomocy potrzebującym, bardzo dobry sposób by nie marnować jedzenia, którego nie jesteśmy w stanie zjeść.
– Czasami coś nam po prostu w domu zostaje, przykładowo zupa czy chleb i wiemy, że nie będziemy w stanie tego już zjeść. A jeśli zostawimy dłużej, zwyczajnie się popsuje. Wtedy można to przynieść do naszej lodówki. Często dzieje się tak, gdy ktoś przykładowo wyjeżdża lub zostaje jedzenie na imprezie –mówi Karolina Zawisła.
Naturalnie, do lodówki może trafić tylko jedzenie, które nadaje się do spożycia, nie jest przeterminowane, a sporządzone samodzielnie posiłki, np. zupy, są odpowiednio szczelnie zapakowane, w pojemnikach lub słoikach. Dobrze także na takich produktach umieścić informację, co to za danie oraz kiedy zastało przygotowane.
Lodówka ma przezroczyste drzwi, więc każdy może zobaczyć, co jest w środku, bez konieczności jej otwierania. Ponadto, przy lodówce znajduje się karton na suche produkty, takie jak kasza, ryż, czy słodycze.
Na ścianie przy wejściu znajduje się regulamin, z którym warto się zapoznać, by wiedzieć, co dokładnie może znaleźć się w lodówce.
Urządzenie znajduje się przy wejściu do Rzeczodzielni, które znajduje się w piwnicy budynku bloku nr 23-26 na os. Jagiellońskim. Wejście otwarte jest codziennie w godzinach 7.00-18.00. W tym czasie można przynosić i odbierać jedzenie, do czego serdecznie zapraszamy.

Sprawdź także

Zaginął 38-letni mieszkaniec gminy śmigiel

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościanie poszukują 38-letniego Karola Zalisz mieszkańca gm. Śmigiel. Zaginiony …