24 lutego, 2024
AktualnościNa sygnale

Podsumowanie majowego weekendu na drogach powiatu kościańskiego

Zakończył się długi majowy weekend. Dla policjantów był to bardzo pracowity okres, by zapewnić bezpieczeństwo. Funkcjonariusze pełnili służby na drogach, zabezpieczali różnego rodzaju imprezy, obsługiwali interwencje i zdarzenia. Czas na podsumowanie tych dni pod względem bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w majowy weekend czuwało łącznie 40 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Większość sił ruchu drogowego kontrolowała główne ciągi komunikacyjne, przebiegające przez nasz powiat. Nie zapomnieliśmy również o bocznych drogach, studząc wyścigowy zapał niektórych kierowców. Policjanci prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości oraz zabezpieczali uroczystości, które odbywały się w tych dniach.

Od 29 kwietnia do 4 maja odnotowaliśmy łącznie 11 kolizji drogowych. Najbardziej istotną informacją jest fakt, że w zdarzeniach drogowych, do których doszło na drogach powiatu kościańskiego nikt nie zginął, ani nie odniósł obrażeń.

Policjanci ujawnili łącznie 7 kierujących w stanie nietrzeźwości, w tym 4 kierujących pojazdami oraz 3 rowerzystów. Za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym zatrzymano 1 prawo jazdy. Ujawniono również jednego kierującego pojazdem bez uprawnień.

Od 1 do 3 maja policjanci wykryli 148 wykroczeń, z czego 108 zakończyło się mandatowo, 36 pouczeniami, a w 4 przypadkach zostanie skierowany wniosek do sądu. Najwięcej bo, aż 100 wykroczeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości.

Oto kilka opisów zdarzeń zaistniałych od 1 do 3 maja na drogach naszego powiatu, dotyczących nietrzeźwych kierujących.

2 maja około godziny 09:15 na drodze pomiędzy miejscowościami Lubiń i Bieżyń, policjanci otrzymali zgłoszenie o kierującej pojazdem Renault, która uderzyła w zaparkowany przy drodze pojazd służby drogowej, marki Peugeot. Badanie trzeźwości u 44-letniej mieszkanki gm. Krzywiń, wykazało 2 promile alkoholu w organizmie. Kobietę zatrzymano i uniemożliwiono dalszą jazdę.

Tego samego dnia, około godziny 23:10 w miejscowości Turew, na ulicy Parkowej, policjanci ruchu drogowego, zatrzymali do kontroli pojazd Opel. Za kierownicą samochodu siedział 26-letni mieszkaniec gm. Krzywiń, u którego badanie trzeźwości wykazało 1,8 promila alkoholu w organizmie. Okazało się równeiż, że mężczyzna nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami kategorii B.

Zarówno kobieta jak i mężczyzna, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie kolizji, czy kierowanie bez uprawnień, odpowiedzą przed Sądem. Za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Policjanci ruchu drogowego, kolejnego nietrzeźwego zatrzymali 3 maja, około godziny 11:10 w Bruszczewie na ul. Przysieckiej. Kierowca jednośladu wzbudził podejrzenie u policjantów, ze względu na chwiejny ,,styl jazdy”. Ich przypuszczenie okazało się słuszne, a badanie trzeźwości u 54-letniego mieszkańca gm. Śmigiel, wykazało 1 promil alkoholu w organizmie. Rowerzystę ukarano mandatem karnym w wysokości 2500 zł.