25 czerwca, 2024
AktualnościNa sygnale

Nieodpowiedzialni kierowcy w rękach policji

W tym tygodniu, policjanci wyeliminowali z dróg powiatu kościańskiego kilku nieodpowiedzialnych kierowców i rowerzystów. Jeden z nich pędził w terenie zabudowanym, dwóch kolejnych kierowało pojazdami pomimo zakazu, byli również rowerzyści pod wpływem alkoholu. Apelujemy o rozwagę! Każdy uczestnik ruchu drogowego ma realny wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych.

Przepis dotyczący zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące, za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km/h, obowiązuje już od kilku lat. Wczoraj jeden z kierowców przekonał się, że jest nadal aktualny.

W Słoninie (gm. Czempiń) policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli, kierującego citroenem, 39-letniego mieszkańca powiatu poznańskiego. Samochód prowadzony przez 39-latka, pędził przez teren zabudowany z prędkością 105km/h. Oprócz mandatu karnego, mężczyzna stracił również prawo jazdy.

Niestety na drogach powiatu kościańskiego, policjanci spotykają w dalszym ciągu, kierujących pojazdami, którzy decydują się prowadzić pomimo obowiązującego zakazu.

15 marca około godziny 16:40 w miejscowości Głuchowo, policjanci z kościańskiej „drogówki” zatrzymali 47-letniego mieszkańca gminy Mosina. Mężczyzna kierował pojazdem marki Citroen, pomimo zakazu nałożonego na niego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu.

Do podobnej sytuacji doszło dzień wcześniej. 14 marca, około godziny 10:00 w miejscowości Kościan na ul. Broniewskiego, policjanci zatrzymali do kontroli pojazd VW Golf. Za kierownicą siedział 23-letni mieszkaniec gm. Czempiń, wobec którego Sąd Rejonowy w Grodzisku Wlkp. wydał zakaz prowadzenia pojazdów na okres 24 miesięcy.

Mężczyźni odpowiedzą za popełnione przestępstwo – kierowanie pojazdem pomimo zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3.

W tym tygodniu policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych rowerzystów.

17 marca ok. godz. 07:00 w Kościanie na ul. Łąkowej, 43-letni mieszkaniec gm. Kościan, kierował rowerem będąc w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wykazało 0,25 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 1000 zł.

Druga sytuacja miała miejsce kilka dni wcześniej, tj. 13 marca ok. godz. 11:20 w m. Głuchowo. Jazda wężykiem oraz problemy z utrzymaniem równowagi, szybko przykuły uwagę funkcjonariuszy, którzy zatrzymali do kontroli 48-letniego mieszkańca gm. Czempiń jadącego rowerem. Badanie trzeźwości wykazało u niego ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawcę ukarano mandatem karnym w wysokości 2500 zł

Policyjne statyki pokazują, że od lat niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, jest jedną z głównych przyczyń zdarzeń drogowych. Kierowanie jakimkolwiek pojazdem po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne, zagraża zdrowiu i życiu nie tylko tej osoby, ale również innych uczestników ruchu drogowego.