25 czerwca, 2024
AktualnościNa sygnale

Podsumowanie 2021 roku na drogach powiatu kościańskiego


Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach to bardzo ważny aspekt funkcjonowania każdej jednostki Policji. W komendach miejskich i powiatowych na terenie kraju funkcjonują Wydziały Ruchu Drogowego. W kościańskiej drogówce służbę pełni 15 mundurowych, z którymi kierowcy mogą się spotkać na drogach przebiegających przez nasz powiat. Czas podsumować miniony rok pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na drogach powiatu kościańskiego w minionym roku doszło do 72 wypadków drogowych. Przypominamy, że wypadek to zdarzenie w którym uczestnik odniósł obrażenia lub poniósł śmierć. Rok wcześniej zdarzeń tego typu było 84. W wypadkach zginęło 9 osób, natomiast obrażenia odniosły 72 osoby.

Znaczny ruch na drogach przyczynił się również do zdarzeń, w których powstały jedynie straty materialne, ale co najważniejsze, nikt nie odniósł obrażeń. W 2021r. doszło do 555 kolizji drogowych. Pamiętajmy, że każde zdarzenie drogowe, nawet to najdrobniejsze, w którym nikt fizycznie nie ucierpiał, to nerwy, spóźnienie do pracy, czy utrudnienia w ruchu. Oprócz tego właściciel pojazdu, który brał udział w kolizji musi często tygodniami czekać na naprawę pojazdu. Dlatego apelujemy o ostrożną jazdę. Warto uważać na drodze, unikać ryzykownych manewrów. Pamiętajmy, że nie każdy jest mistrzem kierownicy i nie potrafi szybko zareagować na nagłe zagrożenie na drodze.

W 2021 roku odnotowaliśmy mniej kolizji drogowych niż rok wcześniej. Badany rok, to również drugi rok, w którym funkcjonowała droga ekspresowa S5, która znacznie usprawniła przemieszczanie się między stolicą Wielkopolski i Dolnego Śląska. Nowa droga znacząco odciążyła „starą piątkę”, po której odbywa się obecnie głównie ruch lokalny. Również otwarcie tunelu pod linią kolejową na ul. Młyńskiej odciążyło centrum miasta i umożliwiło rozproszenie ruchu na większą ilość ulic.

Najwięcej zdarzeń drogowych w 2021 r. odnotowaliśmy na obszarze miasta Kościan – 126, z tego 13 wypadków i 113 kolizji. Kolejnym najbardziej zagrożonym zdarzeniami drogowymi obszarem jest teren Miasta i Gminy Śmigiel. Na drodze ekspresowej S5 odnotowaliśmy 55 zdarzeń w tym 7 wypadków. Spośród poszczególnych kategorii dróg najczęściej do zdarzeń drogowych dochodziło na drodze W308- 56 zdarzeń, następnie W432 – 22 zdarzenia. Najczęściej sprawcami wypadków drogowych oraz kolizji, spośród kierujących były osoby w przedziale wiekowym 25-39 lat.

W roku 2021 policjanci z KPP zatrzymali 157 kierujących pod wpływem alkoholu. Dla porównania w 2020 roku ujawniono 116. Należy wskazać, że wiosną 2020 r. nastąpiło ograniczenie w przemieszczaniu się w związku ze stanem epidemii, mniej było również kontroli trzeźwości.

Spośród ujawnionych przez WRD KPP w Kościanie wykroczeń w 2021 r., do najczęstszych należały:

  • wśród kierujących pojazdami mechanicznymi, przekraczanie dozwolonej prędkości – 6633,
  • wśród rowerzystów, nieuprawniona jazda po chodniku – 143,
  • wśród pieszych, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 282.

W 2021 r. policjanci Wydziału Ruchu drogowego przekazali 35 informacji do zarządców dróg o różnego rodzaju nieprawidłowościach w infrastrukturze drogowej. Zabezpieczyli 24 (w 2020r. -13) imprezy na drodze, w tym 12 sportowych, 11 religijnych i 2 patriotyczno-okolicznościowych.

Zatrzymaliśmy 26 uprawnień do kierowania pojazdem w związku z przekroczeniem prędkości > 50 km/h w terenie zabudowanym. ( w 2020r. – 17). Policjanci WRD wzięli udział w 82 (2020 -15) wzmożonych działaniach kontrolno-prewencyjnych: 9 krajowych, 20 wojewódzkich, 53 własnych. Policjanci zaangażowani byli także w szereg działań edukacyjno – prewencyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz propagujących pracę Policji.

Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie podczas przemierzenia dróg. Jako kierowcy, wszyscy czekamy na dokończenie inwestycji drogowych na terenie powiatu kościańskiego, które znacznie poprawią komfort podróżowania. Zanim to nastąpi, czeka nas jeszcze kilka miesięcy utrudnień czy różnego rodzaju ograniczeń. Wszystkim życzymy szczęśliwego dotarcia do celu podróży.