25 czerwca, 2024
AktualnościNa sygnalePomoc

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

W dniu 21 stycznia br. z okazji ,,Dnia Babci i jutrzejszego ,,Dnia Dziadka” policjanci ds. profilaktyki, prowadzili działania prewencyjne pod kątem bezpieczeństwa osób starszych. Mundurowi przestrzegali seniorów przed oszustwami i zagrożeniami, wręczali przygotowane upominki oraz materiały profilaktyczne.

Policjanci prowadzili działania na terenie miasta Kościan, niedaleko osiedlowych sklepików, urzędów poczty, czy obiektów handlowych. W trakcie rozmów z seniorami zwracali szczególną uwagę na działanie oszustów, bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i w ruchu drogowym. Seniorzy bardzo chętnie słuchali porad i wymieniali swoje spostrzeżenia z policjantami. Każdy z nich otrzymał upominek składający się z poradnika ,,Bezpieczne życie seniora”, ulotek, magnesów z notesem i numerami alarmowymi oraz słodycze.

Wszystkim seniorom życzymy przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa!

Seniorzy to szczególna grupa obywateli, która narażona jest na działania różnych przestępców, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami.

JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI?

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu lub przyjścia osoby nieznajomej z prośbą o pieniądze, udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • Poinformować o takiej sytuacji Policję.
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  1. Potwierdzić informację u członków rodziny. Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia w rzeczywistości.
  2. Oszuści coraz częściej oszukują na „policjanta”.  Dzwonią i podają się za policjanta ścigającego  przestępców i proszą o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać. Informują również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela. Oszuści próbują również wyłudzić pieniądze twierdząc, że ktoś z bliskich został aresztowany i potrzebne są pieniądze na kaucje, aby osoba ta została uwolniona. Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane.
  3. Sprawcy mogą również próbować dostać się do mieszkania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju towarów lub zaoferowania tańszego abonamentu, np. za telefon lub prąd.
  4. We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia dzielnicowemu.
  5. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania.