Uroczyste otwarcie remizy OSP Racot

20 listopada odbyło się otwarcie wyremontowanej strażnicy w Racocie. Odznaczono również zasłużonych strażaków i przekazano nowy sztandar.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej. Po niej, uczestnicy przy dźwiękach orkiestry, wykonali przemarsz w kierunku remizy. Nastąpiło przywitanie przybyłych przez prezesa OSP Racot, Pawła Kaczmarka, który jednocześnie podziękował za pomoc i wsparcie w realizacji zadania. Kolejnym punktem było przekazanie sztandaru i symboliczne przecięcie wstęgi, symbolizujące rozpoczęcie funkcjonowania nowej remizy.
Przy okazji uroczystości odznaczono medalami zasłużonych druhów, podziękowano za ich bezinteresowną pracę na rzecz społeczności i okolic.
Uroczystość zakończyła się zasadzeniem pamiątkowego drzewa. Nastąpił czas na toast i poczęstunek.
– Czekaliśmy długo, nerwy były niesamowite, ale teraz wielka radość. Otwieramy piękną, nową strażnicę. Dzięki wspaniałym mieszkańcom Racotu uzbieraliśmy całą sumę na zmianę sztandaru, który prezentuje się naprawdę wspaniale. Wyjeżdżamy co roku po kilkadziesiąt razy do zdarzeń i to pokazuje, że jesteśmy potrzebni i można na nas liczyć, nie tylko podczas zdarzeń, ale też podczas świąt, uroczystości i innych wydarzeń – mówił prezes Paweł Kaczmarek. Jak dodaje, ma nadzieję, że nowa strażnica przyciągnie też nowych ochotników.
Zmiany, jakie nastąpiły w budynku remizy są ogromne. Druhowie do dyspozycji zyskali dwa pomieszczenia gospodarcze. W nowej strażnicy znajdują się dwa garaże: jeden zmieści dwa pojazdy bojowe oraz jeden, dla dwóch mniejszych pojazdów. Oprócz ogromnych zmian elewacji budynku, w środku znajduje się pomieszczenie, które w przypadku sytuacji kryzysowej jest przygotowane na stanowisko kierowania.
Remont rozpoczął się w czerwcu zeszłego roku. Koszty to niecałe 2,2 miliona złotych. Prawie wszystkie środki pochodziły z budżetu gminy.
Foto: Piotr Pewiński/EKościan.eu


Sprawdź także

Czad i ogień – obudź czujność!

Przypominamy, aby w okresie jesienno-zimowym wykonać przeglądy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych w miejscu zamieszkania. Zapobiegajmy …